Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papierowym rachunkom i fakturom mówimy NIE

Redakcja
archiwum
Aż 66 procent Polaków mających internetowe konto, chciałoby otrzymywać rachunki za prąd, gaz czy telewizję w formie elektronicznej. Najlepiej, by informacje o płatnościach były dostarczane za pośrednictwem bankowości internetowej, na konto ankietowanych.

Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. Jednak równocześnie aż 82 procent Polaków korzystających z bankowości elektronicznej wciąż otrzymuje rachunki wyłącznie w formie papierowej.

Wyniki wskazują, że ankietowani chcą otrzymywać rachunki i faktury w formie elektronicznej przede wszystkim ze względu na wygodę ich przechowywania - tak twierdzi 30 procent ankietowanych, pewność otrzymania w odpowiednim terminie - 22 procent, wygodę przeglądania - 20 procent oraz dostęp do rachunków z każdego miejsca i w dowolnym momencie - 18 procent.

Co ciekawe, korzyści ze stosowania faktur elektronicznych dostrzegają także wystawcy rachunków. Ich zdaniem e-faktura pozwala nie tylko na zmniejszenie kosztów związanych z przygotowaniem i dystrybucją papierowych faktur, ale także na poprawę komunikacji z klientem. Koszty przetwarzania faktury elektronicznej są o 80 procent niższe od papierowej. Kwota potencjalnych oszczędności, jakie niesie ze sobą wprowadzenie elektronicznych faktur może wynosić w Europie nawet do 243 miliardów euro rocznie. Według ekspertów przedsiębiorstwo obsługujące około 1 000 faktur miesięcznie może zaoszczędzić dzięki wprowadzeniu e-faktury nawet 150 tysięcy euro rocznie.
Póki co rzeczywistość jest jednak diametralnie inna od oczekiwań, bowiem aż 82 procent Polaków korzystających z bankowości elektronicznej otrzymuje rachunki i faktury w formie papierowej. Jednocześnie aż 69 procent ankietowanych dostrzega wady takiej metody dostarczania rachunków za usługi. Największą - zdaniem ankietowanych - wadą papierowych faktur jest marnotrawstwo papieru. Jedna czwarta Polaków zwraca też uwagę na problem z przechowywaniem rachunków w takiej postaci. Nic dziwnego - aż trzy czwarte osób przyznaje, że przechowuje rachunki przynajmniej pół roku, a niektórzy archiwizują je nawet przez 5 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Papierowym rachunkom i fakturom mówimy NIE - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie