Papierowym rachunkom i fakturom mówimy NIE

  Papierowym rachunkom i fakturom mówimy NIE

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Papierowym rachunkom i fakturom mówimy NIE

  ©archiwum

  Aż 66 procent Polaków mających internetowe konto, chciałoby otrzymywać rachunki za prąd, gaz czy telewizję w formie elektronicznej. Najlepiej, by informacje o płatnościach były dostarczane za pośrednictwem bankowości internetowej, na konto ankietowanych.
  Papierowym rachunkom i fakturom mówimy NIE

  ©archiwum

  Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. Jednak równocześnie aż 82 procent Polaków korzystających z bankowości elektronicznej wciąż otrzymuje rachunki wyłącznie w formie papierowej.

  Wyniki wskazują, że ankietowani chcą otrzymywać rachunki i faktury w formie elektronicznej przede wszystkim ze względu na wygodę ich przechowywania - tak twierdzi 30 procent ankietowanych, pewność otrzymania w odpowiednim terminie - 22 procent, wygodę przeglądania - 20 procent oraz dostęp do rachunków z każdego miejsca i w dowolnym momencie - 18 procent.

  Co ciekawe, korzyści ze stosowania faktur elektronicznych dostrzegają także wystawcy rachunków. Ich zdaniem e-faktura pozwala nie tylko na zmniejszenie kosztów związanych z przygotowaniem i dystrybucją papierowych faktur, ale także na poprawę komunikacji z klientem. Koszty przetwarzania faktury elektronicznej są o 80 procent niższe od papierowej. Kwota potencjalnych oszczędności, jakie niesie ze sobą wprowadzenie elektronicznych faktur może wynosić w Europie nawet do 243 miliardów euro rocznie. Według ekspertów przedsiębiorstwo obsługujące około 1 000 faktur miesięcznie może zaoszczędzić dzięki wprowadzeniu e-faktury nawet 150 tysięcy euro rocznie.
  Póki co rzeczywistość jest jednak diametralnie inna od oczekiwań, bowiem aż 82 procent Polaków korzystających z bankowości elektronicznej otrzymuje rachunki i faktury w formie papierowej. Jednocześnie aż 69 procent ankietowanych dostrzega wady takiej metody dostarczania rachunków za usługi. Największą - zdaniem ankietowanych - wadą papierowych faktur jest marnotrawstwo papieru. Jedna czwarta Polaków zwraca też uwagę na problem z przechowywaniem rachunków w takiej postaci. Nic dziwnego - aż trzy czwarte osób przyznaje, że przechowuje rachunki przynajmniej pół roku, a niektórzy archiwizują je nawet przez 5 lat.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo