Koniec baraków w Sandomierzu. Budynki rozbiorą, a lokatorzy...

  Koniec baraków w Sandomierzu. Budynki rozbiorą, a lokatorzy przeniosą się do mieszkań zastępczych

  /GOP/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Te baraki zostaną rozebrane.

  Te baraki zostaną rozebrane. ©M. Płaza

  Baraki znikną z krajobrazu Sandomierza szybciej niż planowano. Decyzję o wyprowadzce lokatorów i rozebraniu budynków przy ulicy Krukowskiej przyspieszyła kontrola Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, przeprowadzona po tragedii w Kamieniu Pomorskim.
  Te baraki zostaną rozebrane.

  Te baraki zostaną rozebrane. ©M. Płaza

  To, że baraki już wkrótce przestaną istnieć, jest już pewne. Pod koniec miesiąca Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wyda decyzję o wyłączeniu budynków z użytkowania. Kiedy odbędzie się rozbiórka? Termin zostanie ustalony podczas spotkania inspektora z zarządcą i właścicielem budynków, czyli burmistrzem i przedstawicielem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

  - To budynki drewniane, o zmurszałych ścianach, rozlatującej się konstrukcji dachu - mówi Izabela Serebak, powiatowy inspektor budowlany. - Nie opłaca się ich remontować. Ustaliliśmy z burmistrzem, że budynki zostaną rozebrane, a lokatorom zostaną zapewnione mieszkania zastępcze.

  Baraki postawiono w 1964 roku dla mieszkańców przenoszonych ze Starówki, którą w tamtym okresie ratowano przed zawaleniem. Miały stać tylko pięć lat. Zamieszkane są do dzisiaj. Obecnie mieszka tam 17 rodzin romskich i polskich.
  Fatalny stan techniczny budynków to jeden problem, drugi to urągające wręcz warunki sanitarne - rodziny zamieszkujące baraki mają do dyspozycji jeden hydrant i toaletę na zewnątrz.


  Władze miejskie już wcześniej zapowiadały likwidację baraków. Burmistrz Jerzy Borowski nie ukrywa, że kontrola przyspieszyła decyzję o rozbiórce. Gdzie zamieszkają lokatorzy? Jerzy Borowski odpowiada, że rozważa dwa rozwiązania. Jedno to dawny hotel policyjny przy ulicy Lwowskiej. Burmistrz czeka na decyzję wojewody w sprawie zwolnienia z obowiązku sprzedaży obiektu i przekazania pieniędzy na rzecz sandomierskiej policji. Miasto zobowiązało się do tego w porozumieniu zawartym z policją.

  W budynku mogłoby powstać nawet 20 mieszkań.
  Drugi pomysł to budynek poza Sandomierzem, ale burmistrz nie ujawnia szczegółów. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego skontroluje w sumie 20 budynków socjalnych w powiecie sandomierskim, 14 znajduje się na terenie Sandomierza. Kontrole trwają. Wyniki będą znane pod koniec tygodnia. Burmistrz ujawnił, że wykwaterowani zostaną również mieszkańcy drewnianego budynku, stojącego przy ulicy Staromiejskiej.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo