Jaka powinna być kosiarka idealna

  Jaka powinna być kosiarka idealna

  Marzena SMORĘDA,smoreda@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Właściciele trawników spędzają z kosiarką tak wiele czasu, że wszystko, co się z nią wiąże, traktują bardzo poważnie. Zakup odpowiedniego sprzętu to poważna sprawa i warto się do tego przygotować. Prawie tak, jak do kupna samochodu. Zanim się zdecydujemy na konkretny model kosiarki, koniecznie wypróbujmy, jak się ją prowadzi, czy uchwyt jest wygodny, czy kosz na trawę łatwo się opróżnia. O co zapytać sprzedawcę, aby wybór kosiarki był jak najtrafniejszy?
  Jacek Marcinkowski, sprzedawca z działu ogród w OBI:- Do większych powierzchni idealna będzie kosiarka spalinowa z systemem kombi. Posiada trzy funkcje:

  Jacek Marcinkowski, sprzedawca z działu ogród w OBI: - Do większych powierzchni idealna będzie kosiarka spalinowa z systemem kombi. Posiada trzy funkcje: wyrzut boczny, wyrzut kosza oraz mielenie trawy. ©Aleksander Piekarski


  Pytania, na które należy znać odpowiedź

  Jak duży jest trawnik? Najważniejszym kryterium wyboru kosiarki jest wielkość trawnika. Jeśli jest on nieduży, wystarczy kosiarka elektryczna małej mocy lub nawet bez silnika. Natomiast w przypadku rozległych trawników warto zastanowić się nad kupnem minitraktorka z siedziskiem. Jego dużym atutem jest możliwość podłączenia do nich rozmaitych przydatnych akcesoriów: przyczepki, pługa śnieżnego, szczotki, wału, glebogryzarki.
  Jak często go kosimy? Jeżeli lubimy to zajęcie - wypróbujmy kosiarkę bębnową. To sprzęt dla wymagających użytkowników. Tego typu kosiarki świetnie się sprawdzają przy niskim, częstym koszeniu trawników ozdobnych, a ich noże nie rozszarpują końcówek źdźbeł.

  Należy pamiętać, że trawnik musi mieć bardzo równe podłoże! Jeżeli trawnik jest koszony raz w tygodniu, możemy wybrać jedną spośród średniej mocy kosiarek rotacyjnych. Do uporządkowania trawnika koszonego rzadko, z wysoką i często mokrą trawą, na przykład na działce letniskowej, służą kosiarki rotacyjne z wyrzutem bocznym trawy i z silnikiem powyżej 4 KM.

  Co robimy ze skoszoną trawą? Jeżeli nie mamy miejsca na gromadzenie siana i wolelibyśmy nie płacić za jego wywożenie, warto rozważyć zakup kosiarki z opcją mulczowania. Maszyny tego typu zazwyczaj mielą cały pokos, ale są i takie, w których sami decydujemy, ile zmielonej trawy pozostanie na trawniku, a ile zostanie zebrane do kosza.

  Czy przeszkadza nam hałas? Jeśli tak, to wybór wydaje się prosty. Albo kosiarka ręczna, bez silnika, albo elektryczna lub akumulatorowa, które pracują z głośnością 69-87 decybeli. Najcichsze kosiarki z silnikiem spalinowym emitują hałas o natężeniu 94 decybeli.

  Gdzie przechowujemy kosiarkę? Te z silnikiem spalinowym potrzebują miejsca nie tylko na parkowanie - i to wyłącznie w pozycji poziomej - ale też na kanister i olej. Jeśli nie mamy wolnej przestrzeni, powinniśmy wybierać niewielkie i lekkie kosiarki bębnowe lub mniejsze kosiarki elektryczne. Można je zawiesić nawet na ścianie.

  Ceny kosiarek
  Podkaszarka elektryczna z aluminiowym teleskopem - 199 zł
  Kosiarka spalinowa z kierownicą - 499 zł
  Kosiarka spalinowa, pojemność kosza 55 l - 849 zł
  Kosiarka elektryczna, pojemność kosza 28 l - 399 zł
  Kosiarka spalinowa, pojemność kosza 80 l - 1499 zł
  Kosiarka z siodełkiem bez kosza - 3999,99 zł
  Kosiarka z siodełkiem i koszem - 6299 zł
  Źródło: Market OBI

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo