Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

  Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nawet na krótkiej wycieczce rowerowej trzeba przestrzegać zasad, które sprawią że będziemy bezpieczni i nie będziemy stanowić zagrożenia dla innych użytkowników dróg.
  Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

  ©archiwum

  - Pamiętaj o oświetleniu swojego roweru. Jeśli jeździsz po zmroku, obowiązkowo zamontuj lampki na bateryjki lub dynamo. Dodatkowo możesz założyć światełka odblaskowe. Każdy taki element sprawia, że kierowcy innych pojazdów widzą cię już z daleka. Możesz użyć także specjalnych odblaskowych opasek lub kupić strój odbijający światło reflektorów.

  - Pamiętaj aby zawsze jeździć w kasku. Podczas upadku poza kolanami i łokciami na urazy najbardziej narażona jest gło-wa.

  - Zamiar skrętu lub zmiany pasa ruchu sygnalizuj ręką. Zanim go wykonasz, obejrzyj się za siebie, aby upewnić się, czy z tyłu nie nadjeżdża samochód. Możesz zamontować też lusterka, w których sprawdzisz, co dzieje się za tobą.
  - Nie wjeżdżaj na chodniki.
  Do jazdy rowerem służą ulice oraz specjalnie przygotowane ścieżki. Na chodniku bardzo łatwo potrącić pieszego, który w starciu z rowerem jest narażony na poważne obrażenia. Jeśli boisz się ruchu ulicznego wybieraj trasy o szerokich poboczach.

  -Pamiętaj, że pijany rowerzysta jest przez policję traktowany tak samo jak pijany kierowca. Dlatego jeśli wypiłeś alkohol, nigdy nie wsiadaj na rower.

  -Regularnie kontroluj stan techniczny roweru. Szczególną uwagę zwracaj na hamulce. Pamiętaj, że niesprawne hamulce w połączeniu z dużą prędkością to niemal pewny wypadek.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo