Mała piekarnia we własnym domu

  Mała piekarnia we własnym domu

  Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Mała piekarnia we własnym domu

  ©Archiwum

  Chrupiący chleb na godzinę 6 bez wychodzenia z domu? Maszynka do pieczenia zrobi za nas wszystko
  Mała piekarnia we własnym domu

  ©Archiwum

  Breadmakery, automaty, maszyny do pieczenia chleba - nazwy pod którymi możemy je kupić są przeróżne. Urządzenia łączy to, że do wszystkich wsypujemy niezbędne składniki, a one same wyrabiają ciasto, pilnują, żeby wyrosło, a potem pieką je. My tylko wciskamy guziki.

  Wydawałoby się, że do pieczenia domowego chleba wystarczy zwykły piekarnik. Jednak, aby pajda smakowała tak jak powinna, potrzebna jest temperatura 240 stopni Celsjusza przez pierwsze pół godziny, a potem około 220 stopni przez prawie godzinę. Do tego dochodzi kilkadziesiąt minut - co najmniej 30 - wcześniejszego wyrabiania ciasta. Cała praca jest tak żmudna, że lepiej zdać się na maszynę, która wszystko robi sama.


  JAK TO DZIAŁA?
  Każda maszynka do wypieku chleba działa trzyetapowo: pierwszy to mieszanie składników (mąki, ziaren, zakwasu i przypraw), drugi to wyrastanie ciasta, a trzeci to samo pieczenie. W prostszych urządzeniach po pierwszym etapie często trzeba ręcznie wyjąć łopatki do mieszania. Później pracuje już samo.

  Standardowe maszynki do chleba, kosztujące niecałe 300 złotych, mają kilkanaście programów wyrabiania ciasta chlebowego z ziarnem lub bez, ciasta na bułki, ciasta drożdżowego, ciasta na pizzę. Oprogramowanie zawiera także możliwości ustawienia poziomów wypieczenia skórki - na bardzo jasne, tradycyjne i chrupiące.
  Większość urządzeń ma moc od 600 do 850 wat, co pozwala im na szybkie i mocne podgrzanie. Kupując je warto zwrócić uwagę jaka jest klasa energetyczna maszyny, bowiem te o dużej mocy i mniej oszczędne potrafią zużyć na jeden wypiek tyle prądu, co bardzo oszczędne pralki na jeden cykl prania.

  TO SIĘ PRZYDAJE
  Przy zakupie automatu do wypieku chleba warto zwrócić uwagę na to, czy misa wyjmuje się ze środka i nadaje do zmywania w zmywarkach do naczyń. To znacznie ułatwia czyszczenie urządzenia. Jeśli zależy nam na tym, żeby móc "podglądać" jak pieczywo rośnie i dobrać kolor skórki "na oko", to koniecznie wybierzmy takie, które ma w pokrywie szybkę.

  Bardzo wygodną funkcją automatu jest timer, czyli możliwość zaprogramowania urządzenia na przykład wieczorem, aby na godzinę 7 chleb był gotowy do jedzenia. Większość z nich chodzi na tyle cicho, że z powodzeniem upiecze nam bułeczki, gdy jeszcze będziemy spali.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo