Wady i zalety kart płatniczych oraz ich rodzaje

  Wady i zalety kart płatniczych oraz ich rodzaje

  Aleksandra KOS kos@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wady i zalety kart płatniczych oraz ich rodzaje

  ©archiwum

  Istnieje wiele rodzajów kart - debetowa, kredytowa, obciążeniowa, wirtualna, która będzie odpowiednia dla nas? Przygotowaliśmy specjalny przewodnik po kartach płatniczych. Dziś ostatnia część - karty wirtualne i obciążeniowe.
  Wady i zalety kart płatniczych oraz ich rodzaje

  ©archiwum

  Już nie sposób się bez nich obejść. Karty płatnicze wydawane przez banki stały się w ostatnich latach podstawowym narzędziem zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonym na rachunku bankowym.

  KARTY OBCIĄŻENIOWE...
  Takie karty są połączeniem kart debetowych i kredytowych. Karty te są połączone z rachunkiem klienta w banku. Posiadacz takiej karty ma miesięczny limit wydatków, do wysokości którego może on dokonywać transakcji.
  Można go wykorzystać płacąc kartą w sklepie, przez Internet, czy wypłacając pieniądze z bankomatu. Jednak należy pamiętać, że banki pobierają od każdej bezgotówkowej transakcji prowizję. Co ważne, dokonując wypłaty z bankomatu niezależnie czy ze swojego, czy obcego banku także naliczana jest prowizja. Ponadto banki raz w miesiącu sumują wszystkie transakcje i pobierają z konta sumę, jaką klient wydał. Trzeba tu pamiętać, że w dniu rozliczenia na koncie musi znaleźć się taka kwota, aby wystarczyła ona na spłatę całości zadłużenia. Takie karty pojawiają się w ofertach banków coraz rzadziej.
  ...I WIRTUALNE
  Zaletą takiej karty jest to, że możemy ją wykorzystywać do transakcji na odległość: internetowych, telefonicznych i pocztowych. Nie możemy natomiast dokonywać wypłat z bankomatów, czy płacić za wybrane usługi i towary w sklepie. Aby stać się posiadaczem takiej karty wystarczy założyć rachunek do karty, który należy zasilić kwotą, którą klient chce przeznaczyć na zakupy.

  Taka karta nie jest powiązana z rachunkiem klienta, a to znaczy, że jeśli klient chce kupić daną rzecz przez Internet wystarczy przelać odpowiednią sumę na rachunek karty, a następnie dokonać transakcji internetowej kartą wirtualną. Taka karta jest dostępna w ING Banku Śląskim. Zaletą takiej karty jest to, że hakerzy nie mają możliwości wyczyszczenia konta, ponieważ znajduje się tam tylko tyle pieniędzy, ile potrzebne jest do dokonania transakcji.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo