Asesorzy sądowi nie mogą orzekać

  Asesorzy sądowi nie mogą orzekać

  ram

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Asesorzy sądowi nie mogą orzekać

  ©archiwum

  Od środy asesorzy nie będą już mogli orzekać - uprawomocnił się bowiem wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uznający to za niezgodne z konstytucją. W tarnobrzeskim okręgu sądowym sprawa dotyczy tylko jednej osoby.
  Asesorzy sądowi nie mogą orzekać

  ©archiwum

  Procedury związane z powołaniami sędziowskimi, są skomplikowane i trwają wiele miesięcy. W poniedziałek wręczano ostatnie nominacje - asesorzy sądowi stali się sędziami. Kto nie zdążył, musi czekać. Zamiast prowadzić sprawy tak jak sędzia, asesorzy będą się zajmować pracą "urzędniczą".

  - W naszym okręgu orzekał obecnie tylko jeden asesor, w wydziale pracy Sądu Rejonowego w Mielcu - wyjaśnia sędzia Józef Dyl, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. - W życie wchodzi wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dlatego ta osoba już nie będzie orzekała.

  W mieleckim sądzie jest jeden wakat, dlatego wkrótce o objęcie stanowiska ubiegać się będą uprawnieni do tego prawnicy. Kandydatem do zawodu sędziego może być adwokat, radca prawny, notariusz, prokurator (po trzech latach pracy), asystent sądowy (sześć lat pracy na pełnym etacie), referendarz sądowy (pięć lat pracy na pełnym etacie), nauczyciel akademicki, absolwenci aplikacji ogólnej i sędziowskiej, która ma ruszyć jesienią tego roku.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo