Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Asesorzy sądowi nie mogą orzekać

ram
archiwum
Od środy asesorzy nie będą już mogli orzekać - uprawomocnił się bowiem wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uznający to za niezgodne z konstytucją. W tarnobrzeskim okręgu sądowym sprawa dotyczy tylko jednej osoby.

Procedury związane z powołaniami sędziowskimi, są skomplikowane i trwają wiele miesięcy. W poniedziałek wręczano ostatnie nominacje - asesorzy sądowi stali się sędziami. Kto nie zdążył, musi czekać. Zamiast prowadzić sprawy tak jak sędzia, asesorzy będą się zajmować pracą "urzędniczą".

- W naszym okręgu orzekał obecnie tylko jeden asesor, w wydziale pracy Sądu Rejonowego w Mielcu - wyjaśnia sędzia Józef Dyl, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. - W życie wchodzi wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dlatego ta osoba już nie będzie orzekała.

W mieleckim sądzie jest jeden wakat, dlatego wkrótce o objęcie stanowiska ubiegać się będą uprawnieni do tego prawnicy. Kandydatem do zawodu sędziego może być adwokat, radca prawny, notariusz, prokurator (po trzech latach pracy), asystent sądowy (sześć lat pracy na pełnym etacie), referendarz sądowy (pięć lat pracy na pełnym etacie), nauczyciel akademicki, absolwenci aplikacji ogólnej i sędziowskiej, która ma ruszyć jesienią tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie