Szturm na przedszkola. Brakuje już miejsc!

  Szturm na przedszkola. Brakuje już miejsc!

  Ewa BOŻEK

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Nie wszystkie maluchy w Stalowej Woli mogą liczyć na profesjonalną opiekę w przedszkolu.

  Nie wszystkie maluchy w Stalowej Woli mogą liczyć na profesjonalną opiekę w przedszkolu. ©Ewa Bożek

  W Stalowej Woli brakuje miejsc w przedszkolach dla blisko 200 dzieci. W Nisku dyrektorka jedynego publicznego przedszkola informuje, że jeszcze nigdy nie miała tak dużej liczby podań.
  Nie wszystkie maluchy w Stalowej Woli mogą liczyć na profesjonalną opiekę w przedszkolu.

  Nie wszystkie maluchy w Stalowej Woli mogą liczyć na profesjonalną opiekę w przedszkolu. ©Ewa Bożek

  Jedynie w Tarnobrzegu do przedszkoli dostały się wszystkie dzieci, choć może nie do tych, do których życzyliby sobie ich rodzice.

  - Oczywiście najbardziej oblegane są przedszkola w centrum miasta. Rodzice z reguły wolą mieć swoje pociechy w pobliżu miejsca pracy. Właśnie z tego powodu, część z nich odeszła z kwitkiem i musiała szukać miejsca dla dziecka w placówkach poza centrum - mówi Paweł Antończyk z biura prasowego Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

  BRAKUJE MIEJSC

  Jak wynika z obliczeń urzędników, miejsce w stalowowolskich przedszkolach znalazło ponad 70 procent dzieci z wszystkich roczników, które mogą korzystać z opieki przedszkolnej.
  - Rodzice nie wszystkich tych dzieci starali się o przyjęcie pociech do placówki.
  Mimo to wielu z tych składających podania i tak uzyskało odmowę, bo zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych. Najczęściej dzieje się tak w przypadku, gdy jedno z nich nie pracuje - mówi Halina Wołos, naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia w stalowowolskim magistracie.
  W sumie nasze miasto dysponuje ponad 1600 miejscami.
  Już teraz do urzędu trafiło blisko 200 odwołań od decyzji odmowy.

  - Próbujemy jakoś ratować sytuację. Zamierzamy uruchomić dwa oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej numer 5 przy ulicy Energetyków. Dzięki temu znajdzie tam miejsce około 40 maluchów - wyjaśnia Wołos.

  OBLĘŻENIE W NISKU

  Poważny problem mają także w Nisku. Tutaj funkcjonuje zaledwie jedno publiczne i jedno prywatne przedszkole.
  - W naszej placówce mamy 100 miejsc, a w tym roku złożono u nas aż 140 podań o przyjęcie. To oczywiste, że nie uda się przyjąć wszystkich. Po raz pierwszy mamy taki duży problem. Traktujemy go jednak bardzo poważnie i dlatego zamierzamy poinformować o tej sytuacji władze miasta - mówi Grażyna Pasiak, dyrektorka przedszkola przy Szopena.

  Dodaje, że gdyby, zgodnie z nową ustawą, która wprowadza obowiązek przedszkolny dla pięciolatków, przyjęła do przedszkola wszystkie dzieci z tego rocznika, nie mogłaby w ogóle utworzyć grupy trzylatków. W ubiegłym roku placówka nie przyjęła zaledwie kilkoro dzieci.

  Listy z przyjęciami będą wywieszone w połowie maja.
  Rodzicom, których pociechy nie dostaną się do przedszkola, pozostaje jedynie liczyć na pomoc dziadków. Wielu musi także zdecydowanie uszczuplić swój budżet i zatrudnić opiekunkę dla swojej pociechy.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo