Radzimy jak się zachowywać podczas rozmowy o pracę

  Radzimy jak się zachowywać podczas rozmowy o pracę

  Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Radzimy jak się zachowywać podczas rozmowy o pracę

  ©fot. archiwum

  Kiedy usiąść, czy wyrażać swoje opinie, o co zapytać pracodawcę? - to dylematy każdej osoby, która idzie na rozmowę kwalifikacyjną. Podpowiadamy więc, jak się zachowywać już podczas rekrutacji.
  Radzimy jak się zachowywać podczas rozmowy o pracę

  ©fot. archiwum

  Po wejściu do pokoju, w którym prowadzone są rozmowy kwalifikacyjne, przedstaw się imieniem i nazwiskiem, poczekaj aż twój rozmówca wyciągnie do ciebie pierwszy rękę. Nie siadaj nieproszony, lepiej poczekać na wskazanie miejsca.

  Nie wykonuj też zbyt wielu ruchów - to może rozpraszać rozmówcę. Nie zaciskaj dłoni nawet, gdy jesteś zdenerwowany. Przydadzą się kalendarz, notatnik i pióro, które pomogą Ci skoncentrować się na temacie rozmowy i rozładują zdenerwowanie. Wsłuchaj się w słowa rozmówcy - to może ci się przydać choćby do zadawania pytań.

  Ważne jest także to, aby nie "zagadać" pracodawcy, który ma prowadzić rozmowę. Po spotkaniu zawsze należy podziękować za poświęcony czas i zapytaj, kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi.

  CZĘSTE PYTANIA

  Rozmowa kwalifikacyjna przebiega na ogół według określonego scenariusza, w którym można przewidzieć rodzaj oraz kolejność pytań zadawanych przez pracodawcę i dlatego można się do niej dobrze przygotować. Dla pracodawcy to najlepszy sposób na poznanie kandydatów i ocenienie ich przydatności na dane stanowisko pracy.

  Najczęstsze pytania, jakie padają podczas rozmowy ze strony pracodawców to: Dlaczego pan/pani chce pracować w naszej firmie? Jak wyglądała pana/pani dotychczasowa kariera zawodowa? Co wie pan/pani o naszej firmie? Jakie są pana/ pani kwalifikacje? Gdzie i na jakim stanowisku pracował pan/pani poprzednio? Jakie jest pana/pani doświadczenie zawodowe? Odpowiedzi na nie pozwolą określić na ile chcemy się utożsamić z firmą i być dla niej użyteczni.

  Pracodawca może zapytać także o nasze hobby, rodzaj zadań zawodowych, których wykonywanie sprawia nam największą satysfakcje, czy o to, co zamierzamy robić za pięć lat. Może również poprosić o przedstawienie swoich słabych oraz mocnych stron, określenie, czego najbardziej obawiamy się w nowej pracy, czy zadeklarowanie stopnia dyspozycyjności.

  TY TEŻ ROZMAWIASZ

  Chociaż osoba przeprowadzająca rozmowę często stara się stworzyć komfortowe warunki w celu zmniejszenia stresu kandydata, to jednak zasady rozmowy formalnej nie przestają obowiązywać. Nie wolno przekazywać w odpowiedziach szczegółów osobistych, które mogą być kontrowersyjne lub nie mają żadnego związku z danym stanowiskiem. Nie rozmawia się na tematy polityczne czy religijne, nie wspominając o problemach w życiu osobistym.

  Podczas rozmowy jednak także my możemy zadać pytanie, na które oczekujemy odpowiedzi, jak choćby o zakres obowiązków, sposób oceny i promocji pracownika, standardowy dzień pracy na interesującym nas stanowisku, wymagania stawiane świeżo zatrudnionej osobie oraz długość okresu wdrażania się do roli pracownika. Możemy zapytać także o program rozwoju i szkoleń pracowników, czy cele firmy na najbliższe 5-10 lat. To będzie sugerowało chęć związania się z pracodawcą na dłużej.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo