Sprawdź amortyzatory

  Sprawdź amortyzatory

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wiosna to znakomita okazja do tego, aby usunąć usterki, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Jednym z najbardziej newralgicznych punktów, które decydują o tym, czy auto jest dobrze przygotowane do jazdy są amortyzatory.
  Zużyte amortyzatory wydłużają drogę hamowania. Warto więc dbać o stan techniczny tego elementu auta.

  Zużyte amortyzatory wydłużają drogę hamowania. Warto więc dbać o stan techniczny tego elementu auta. ©Fot. Robert Felczak

  Niektórzy kierowcy bez trudu wyczuwają zużycie amortyzatorów. Inni nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że nadszedł czas kiedy element ten powinien zostać wymieniony. I dlatego okresowa kontrola w serwisie jest niezwykle istotna.

  Kiedy należy ją przeprowadzić? Zużycie amortyzatorów zależy oczywiście od techniki jazdy i od rodzaju nawierzchni, po której zwykle porusza się pojazd. Na równych drogach, pokonywanych w turystycznym tempie dobry amortyzator wytrzyma nawet 100 tysięcy kilometrów. Eksploatowany na dziurawych nawierzchniach może nadawać się do wymiany znacznie szybciej. Nawet po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów. Niezależnie jednak od tych czynników koncerny motoryzacyjne zalecają kontrolę amortyzatorów po przejechaniu samochodem od 20 do 30 tysięcy kilometrów.

  Dlaczego warto zainteresować się kondycją amortyzatorów?
  Bo ich zły stan może okazać się bezpośrednią przyczyną wypadku. Szczególnie w samochodach nowszej generacji, wyposażonych w układ ABS, w przypadku których zużyte amortyzatory wydłużają drogę hamowania. Przesadnie podskakujące na nierównościach koła blokują się bowiem w powietrzu, a elektronika pojazdu odbiera to jako poślizg i zmniejsza siłę hamowania.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo