Musimy być elastyczni w negocjacji swojej pensji

  Musimy być elastyczni w negocjacji swojej pensji

  maw / Gazeta Pomorska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Musimy być elastyczni w negocjacji swojej pensji

  ©archiwum

  Rozmowa o pieniądzach zazwyczaj nie jest łatwa. Tym bardziej z pracodawcą.
  Musimy być elastyczni w negocjacji swojej pensji

  ©archiwum

  Jakie ogłoszenia o pracę najbardziej interesują potencjalnych pracowników? Jak się okazuje te, które zawierają również informacje o wysokości wynagrodzenia. A jeśli jej nie ma? Podpowiadamy, jak negocjować swoją, pierwszą w życiu, pensję.

  Taka sytuacja jest mało komfortowa dla obu stron. Zarówno pracodawca jak i kandydat inwestują swój czas, aby wzajemnie się poznać, a na końcu może okazać się, że i tak nic z tego nie wyjdzie, ponieważ rozbieżności, co do wynagrodzenia są zbyt duże. - Takich sytuacji można uniknąć już na początku procesu rekrutacji.

  Wystarczy w ogłoszeniu podać orientacyjne wynagrodzenie na danym stanowisku. Ostateczna wysokość pensji i tak będzie zależała od negocjacji podczas rozmów kwalifikacyjnych, ale od początku obie strony będą miały pewność, że podczas rozmów poruszają się na podobnym, i akceptowanym przez nie, poziomie wzajemnych oczekiwań finansowych - mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl

  Jeśli jednak w ogłoszeniu o pracę nie pojawi się informacja o wysokości wynagrodzenia, to czy lepiej od pracodawcy zażądać więcej czy mniej?

  Doradcy personalni przekonują, że przed rozmową z pracodawcą trzeba wykazać się własną inicjatywą.

  Po pierwsze musimy zorientować się, jaka jest średnia wysokość wynagrodzenia na podobnym stanowisku w firmach z tej samej branży. O ile to możliwe, zróbmy własny "wywiad" na temat stawek wynagrodzeń w naszym przyszłym miejscu pracy.

  Najważniejsze to dowiedzieć się, ile zarabiała osoba na stanowisku, które mamy objąć lub na takim, którego zakres obowiązków jest zbliżony do tych, jakie wkrótce będziemy wypełniać. Powinniśmy także określić własne potrzeby i wymagania, z których pod żadnym warunkiem, nie możemy zrezygnować podczas negocjacji.

  Bezwzględnie przestrzegajmy następującej reguły: to, czego nie uda się wynegocjować na początku, będzie bardzo trudne do osiągnięcia w kolejnej fazie rozmów.

  Doradcy personalni mówią wprost: - Pensja to nie wszystko. Czasem warto trochę "odpuścić" na rzecz np. służbowego samochodu, czy telefonu komórkowego.

  Upewnijmy się, że ustalenia z negocjacji zostały zawarte w naszej umowie o pracę.

  Gazeta Pomorska: Zatrudnienie. Negocjujemy swoją pierwszą pensję

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Zobacz koniecznie:

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama