Jak można oszukać przestrzeń

  Jak można oszukać przestrzeń

  Marzena SMORĘDA, smoreda@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W małej łazience nie należy stosować ciemnych barw. Należy raczej wybrać pastelowe, zimne i rozbielone.

  W małej łazience nie należy stosować ciemnych barw. Należy raczej wybrać pastelowe, zimne i rozbielone. ©archiwum

  Wzory, światło i kolory, mogą zmienić proporcje łazienki. Odpowiednie zastosowanie tych elementów umożliwi nie tylko optyczne poszerzenie lub wydłużenie pomieszczenia, ale także może je podwyższyć i obniżyć.
  W małej łazience nie należy stosować ciemnych barw. Należy raczej wybrać pastelowe, zimne i rozbielone.

  W małej łazience nie należy stosować ciemnych barw. Należy raczej wybrać pastelowe, zimne i rozbielone. ©archiwum

  Kolory

  Dobrym sposobem na powiększenie łazienki jest ustawienie w niej urządzeń i sprzętów z materiałów przezroczystych i półprzezroczystych. Taka umywalka lub szafka wydadzą się mniejsze i lżejsze od podobnych w pełnym kolorze. Ciemne barwy zmniejszają przestrzeń, jasne ją powiększają.

  W małej łazience nie należy więc stosować dużych płaszczyzn o ciemnych barwach. Należy raczej wybrać pastelowe, zimne i rozbielone.
  Niebieski, szary, zielony oddalają przestrzeń, a żółty, czerwony, brązowy przybliżają. Kolorem możemy także zatuszować pewne defekty wnętrza, na przykład malując sufit w ciemne, delikatne odcienie ukryjemy znajdujące się na nim przewody elektryczne.

  Wzory

  Aby poszerzyć łazienkę, możemy ułożyć na ścianach glazurę w poziome pasy. Nie mogą być one jednak za szerokie, najwyżej na szerokość jednego kafelka. Nie należy również stosować dużych płytek. Im są one mniejsze, tym lepiej. Drobny podział kafelków, różne ich odcienie powodują, że mała przestrzeń się powiększa. W małej łazience nie powinno się układać dużych wzorów i używać materiałów o wyraźnych fakturach, bo optycznie zmniejszają przestrzeń.

  Warto pamiętać, że pionowe pasy podwyższają wnętrze, co można wykorzystać w łazience bardzo niskiej. Efekt powiększenia możemy uzyskać, stosując malarstwo iluzjonistyczne, które daje wrażenie głębi, takie zabiegi lepiej jednak zostawić fachowcom, aby zabiegi kolorystyczne przyniosły oczekiwany efekt. Kolory i wzory również musimy dobierać niezwykle starannie, ponieważ w przeciwnym razie mogą przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.

  Światło

  Niewielka łazienka wymaga bardzo starannie przemyślanego oświetlenia. Oświetlenie górne lub boczne spłaszcza pomieszczenie i optycznie je zmniejsza. Warto więc zainstalować kilka punktów świetlnych, które w zależności od wykonywanej funkcji można osobno uruchamiać. Dobre oświetlenie powinno się znaleźć przy umywalce. Trzeba je tak zainstalować, by nie świeciło w oczy, a jednocześnie dobrze oświetlało twarz, najlepiej z góry i boków.

  Jeśli lubimy czytać w wannie, możemy obok niej umieścić lampkę, najlepiej z regulowanym kątem padania światła. Jeżeli z łazienki korzystają dzieci, nie można montować oświetlenia zbyt nisko, zwłaszcza przy umywalce i wannie. Żarówki powinny być osłonięte szczelnymi kloszami, by woda nie spowodowała awarii. Dla bezpieczeństwa najlepiej zastosować oprawy hermetycznie zamykane, przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

  Lustra

  Małą łazienkę można optycznie powiększyć za pomocą lustra, które jest najlepszym mistrzem iluzji. Odpowiednie umieszczenie luster poszerzy lub wydłuży łazienkę. Wąskie pomieszczenie możemy poszerzyć poprzez zainstalowanie szerokich tafli luster na dłuższych, równoległych do siebie ścianach. Za ruchomymi lustrami możemy na przykład ukryć półki do przechowywania kosmetyków, przyborów toaletowych i środków czystości.

  Używając luster do zmiany proporcji pomieszczenia, należy pamiętać, by jak najwięcej rzeczy chować do szafek, ponieważ przedmioty pozostawione na zewnątrz będą się odbijały, dając wrażenie nieporządku i wtedy zamiast stworzenia iluzji przestrzeni, pomniejszymy wnętrze.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo