Co zrobić, gdy mieszkanie atakują mrówki

  Co zrobić, gdy mieszkanie atakują mrówki

  Marzena SMORĘDA, smoreda@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wiosną i latem możemy się spodziewać w domu nieproszonych gości - mrówek.

  Wiosną i latem możemy się spodziewać w domu nieproszonych gości - mrówek. ©archiwum

  Wiosną i latem możemy się spodziewać w domu nieproszonych gości. Do kuchni i łazienki wpychają się wszelkimi możliwymi sposobami i na dobre żądzą terytorium.
  Wiosną i latem możemy się spodziewać w domu nieproszonych gości - mrówek.

  Wiosną i latem możemy się spodziewać w domu nieproszonych gości - mrówek. ©archiwum


  Mrówki, bo o nich mowa, często przechodzą po rurach do naszych mieszkań. Nie są groźne i złośliwe, jak mrówki faraona, ale ich obecność z pewnością nie jest mile widziana.

  Podobnie jest z ogrodami - nie każdy życzy sobie, by panoszyły się tam i siały zniszczenie. Zabijanie pojedynczych egzemplarzy nic nie daje. Mnożą się w zastraszającym tempie.

  Jednym z najskuteczniejszych sposobów na mrówki jest boraks.
  Należy wymieszać go z ugotowanym żółtkiem jajka i pozwolić, by mrówki wyniosły jedzenie do swoich gniazd. Boraks powoduje wysuszenie owadów, a także likwidację larw - co zapobiegnie rozmnażaniu się mrówek i zniszczy gniazdo od środka. Trzeba jednak uważać, jeśli ma się w domu małe dzieci lub zwierzęta.

  Kolejna metoda to chińska kreda, którą należy posypać wzdłuż miejsc, z których wychodzą mrówki. Owady zanoszą je do gniazda i gniazdo również trute jest od wewnątrz.

  Proszek Expel przeznaczony do użytku zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i na zewnątrz. Można stosować go w postaci proszku (rozsypać cienką warstwę na ścieżce wędrówek owadów) bądź roztworu wodnego (100 gramów proszku na 5 litrów wody, przy 1 litrze na 1 metr kwadratowy powierzchni).

  Faracid w sprayu przeznaczony zarówno do zwalczania mrówek faraona, jak i innych gatunków z zewnątrz lub bytujących w pobliżu domu. Ma postać mikrokapsułek, działa z opóźnieniem, efekt widoczny jest po 12 godzinach.

  Raid w sprayu zwalcza mrówki i inne insekty - ładnie pachnie i jest stosunkowo skuteczny. Należy spryskać nim miejsca, z których wychodzą mrówki - po kilku dniach powinny się wynieść na zawsze.

  Płytka Globol - jedna płytka wystarczy na jedno pomieszczenie i działa przez trzy miesiące.

  Faratox B można kupić w sklepie ogrodniczym. Pojemniki z preparatem przykleja się w miejscach, w których najczęściej wędrują mrówki. Mrówki wyjadają preparat i zanoszą do gniazda - po pewnym czasie będzie ich coraz mniej, aż w końcu całkowicie znikną.

  Mrówko-Bait - granulowany preparat owadobójczy przeznaczony jest do zwalczania mrówek wewnątrz pomieszczeń.

  Mrówkofon to także skuteczny preparat do zwalczania mrówek, w formie granulowanej trutki pokarmowej. Specjalnie dobrane składniki czynią go wyjątkowo atrakcyjnym dla owadów i zapewniają jego znakomitą skuteczność już po pierwszym zastosowaniu.

  W ogrodzie można spróbować zastosować Glotox, który nie rozpuszcza się tak łatwo, więc w razie deszczu nie będziemy musieli go dosypywać.

  Domowe sposoby na mrówki

  Na talerzyk nalać miód - mrówki lgną do słodkiego, więc gdy uzbiera się na nim spora liczba owadów, należy je spłukać, a brak miodu uzupełnić.
  W najczęściej uczęszczanych przez mrówki miejscach można wysypać proszek do pieczenia.

  Świeże liście pomidora rozłożyć w najczęściej uczęszczanych miejscach, mrówki podobno nie znoszą tego zapachu.

  Jeśli mrówki weszły do szafek, należy ułożyć w niej spleśniałą cytrynę.
  Można również przetrzeć szmatką nasączoną octem miejsca, z których wychodzą mrówki, powinno je to skutecznie odstraszyć.

  W ogrodzie wokół warzyw można wysypać "granicę" cynamonem - mrówki nie powinny się wówczas do nich zbliżać.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo