Czy naprawdę brakuje pracy? Najnowszy raport o ilości ofert

  Czy naprawdę brakuje pracy? Najnowszy raport o ilości ofert

  opr. and

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Liczba ofert pracy w pierwszym kwartale tego roku nie zmieniła się w stosunku do ostatnich trzech miesięcy 2008 roku. Znacząco wzrosło natomiast zainteresowanie ogłoszeniami wśród kandydatów. To najważniejsze wnioski z raportu "Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2009 roku", przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.
  Spawacz to jeden zawodów w których od lat nie ma problemu ze znalezieniem ofert pracy.

  Spawacz to jeden zawodów w których od lat nie ma problemu ze znalezieniem ofert pracy. ©archiwum


  Od początku roku zarówno ekonomiści, jak i przedsiębiorcy z zapartym tchem obserwowali, jak zmieniała się sytuacja gospodarcza w kraju. Rynek pracy w tych kryzysowych miesiącach wykazywał dużą dynamikę zmian, choć całkowita liczba ofert pracy zamieszczonych na Pracuj.pl wyniosła 37 tysięcy 151, czyli niemal tyle samo, co w IV kwartale 2008 roku.

  Największy spadek w ciągu ostatniego półrocza miał miejsce w grudniu - 36 procent względem listopada 2008 roku. W styczniu zaobserwowano znaczące "odbicie" - liczba ogłoszeń wzrosła o 40 procent względem grudnia, w lutym zaś nastąpił lekki spadek zapotrzebowania na nowych pracowników. W marcu sytuacja wróciła niemal do poziomu ze stycznia. Ostatni kwartał zeszłego roku przebiegał pod znakiem spadków, natomiast I kwartał 2009 roku, mimo pewnych wahań, był dosyć stabilny.
  Malejąca liczba ofert pracy przełożyła się odwrotnie proporcjonalnie na popyt ze strony kandydatów. W styczniu 2009 roku zainteresowanie ofertami pracy było aż o 73 procent wyższe niż średniomiesięcznie w 2008 roku. W lutym i marcu zainteresowanie było większe odpowiednio o 67 i 64 procent niż w 2008 roku.

  Największe zapotrzebowanie na specjalistów odnotowała branża handel i sprzedaż, na kolejnych miejscach znalazły się natomiast: bankowość i finanse oraz budownictwo i nieruchomości. Oferty pochodzące z tych trzech sektorów stanowiły w sumie prawie 60 procent wszystkich ogłoszeń zamieszczonych na Pracuj.pl.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo