Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne opalanie z filtrem

Aleksandra KOS [email protected]
Który z preparatów do opalania najlepiej sprawdzi się na naszej skórze? To zależy też od fototypu naszej cery.

Nadmiar promieni słonecznych może doprowadzić do oparzenia, a nawet raka skóry. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze kremów do opalania.
Słońce, zwłaszcza to ostre wiosenne, może być groźne dla naszej skóry, ponieważ nie wytworzyła ona jeszcze własnych mechanizmów ochronnych. A nadmiar promieni słonecznych może doprowadzić do oparzenia, a nawet raka skóry.

Uwaga na promienie UV
Promienie UV - czyli ultrafioletowe - uszkadzają skórę, a oprócz tego ułatwiają powstawanie tak zwanych wolnych rodników, które powodują niszczenie, a nawet śmierć komórek. Gdy liczba martwych komórek ciała wzrasta, skóra staje się grubsza, co utrudnia przedostanie się nowym i zdrowym komórką na powierzchnie. To z kolei sprawia, że nasza skóra ma ziemisty, pozbawiony życia kolor.

Jakby tego było mało, promienie UV są głównym winowajcą w procesie powstawania przebarwień, w tym plam wątrobowych. Są to miejsca pod skórą, gdzie gromadzi się melanina - barwnik dający efekt opalenizny.

Większość producentów kosmetyków umieszcza na opakowaniu skrót SPF lub IP. Taki napis oznacza, że krem chroni przed promieniami UVA - o średniej długości fali. Musimy jednak pamiętać, że to nie wystarczy, ponieważ promienie UVB - o najwyższej długości fali - są jedynie odpowiedzialne za zaczerwienienia skóry.

Bardziej szkodliwe jest dla nas promieniowanie UVA, które z łatwością przenika przez szkło, wodę oraz ubranie. Dlatego najlepiej kupować preparaty, które zabezpieczą naszą skórę zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA.

Odpowiedni kremy
Musimy pamiętać, że krem nawet z najwyższym filtr nie zabezpieczy w stu procentach naszej skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Jeśli wybierzemy na przykład filtr 15 zablokujemy tylko 93 procent szkodliwych promieni, a pozostałe 7 nadal będzie nam zagrażało. Filtr 30 zabezpieczy 96 procent ciała, a filtr 50 blokuje 98 procent powierzchni naszej skóry. Jak widać ten wysoki filtr 50 nie zapewni nam o wiele większej ochrony niż 30, a zapłacimy za niego znacznie więcej.

Wysokość filtra decyduje przed wszystkim o tym, ile czasu powinniśmy przebywać na słońcu, zanim nasza skóra niebezpiecznie się zaczerwieni. Czyli im wyższy filtr, tym większa blokada i wydłużony czas oddziaływania słońca na skórę.

Jaka karnacja taki krem
Przy wyborze filtra należy kierować się między innymi karnacją skóry, jej wrażliwością oraz wiekiem - czyli musimy umieć określić swój fototyp. Przyjmuje się, że na co dzień należy używać kremu z filtrem 15, natomiast dzieci powinny stosować 30.

Kremem do opalania nawet z najwyższym filtrem nie wystarczy posmarować się raz dziennie. Tego typu kosmetyki bardzo szybko ścierają się z powierzchni skóry, dlatego trzeba ich używać przynajmniej 3-4 razy dziennie.

Nie zapominajmy również, że słońce świeci nie tylko, gdy jesteśmy na wakacjach. Warto smarować kremem z filtrem dekolt, ramiona, dłonie i nogi przed każdym wyjściem, jeśli mamy na sobie letnie, przewiewne ubrania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpieczne opalanie z filtrem - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie