Co zawiera woda mineralna i dlaczego warto ją pić?

  Co zawiera woda mineralna i dlaczego warto ją pić?

  Marzena SMORĘDA smoreda@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Mimo zmiany obyczajów i stylu życia, wciąż pijemy mniej wody mineralnej od innych Europejczyków. No i wybieramy przede wszystkim wodę gazowaną.
  Co zawiera woda mineralna i dlaczego warto ją pić?

  ©archiwum

  Statystyczny Polak wypija około 30-40 litrów wody mineralnej rocznie, pięciokrotnie mniej niż Włoch. Francuz czy Belg 130 litrów rocznie. Pod względem spożycia wody wyprzedzają nas także nasi południowi sąsiedzi wypijający 52 litry wody mineralnej na rok.

  Ale rynek wody mineralnej wciąż się rozwija. Propagowany zdrowy styl życia znajduje coraz więcej zwolenników, powszechnie, bowiem wiadomo, że woda mineralna nie tylko gasi pragnienie, ale dzięki zawartości mikroelementów ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Rozpowszechnia się moda na picie naturalnej, zdrowej wody.

  Wody mineralne kupuje zdecydowana większość Polaków. Wprawdzie chętniej wybieramy wody gazowane, uważane za bardziej orzeźwiające i lepsze w smaku, ale i to powoli się zmienia.

  Woda nie tylko gasi pragnienie, rozpuszczone w niej składniki mineralne, głównie wodorowęglany, siarczany, chlorki, sód, potas, wapń, magnez ułatwiają właściwą przemianę materii i zmniejszają ryzyko pojawienia się wielu chorób.


  Wody niskozmineralizowane zalecane do powszechnego spożycia, cechuje je niska zawartość chlorku sodowego, dlatego są szczególnie wskazane do posiłków dla niemowląt oraz osób ograniczających spożycie soli w diecie. Wody wysokozmineralizowane to wody chlorkowo-sodowe, które stanowią cenne źródło soli wapniowych i magnezowych oraz jonów fluorkowych. Tego typu wody pozwalają osobom ciężko pracującym uzupełnić wypocone składniki mineralne. Nie są jednak polecane dla dzieci czy osób cierpiących na nadciśnienie i choroby nerek.

  Producenci i dostawcy wód muszą przestrzegać surowego reżimu sanitarnego przy ich produkcji i sprzedaży. Mają także obowiązek podawania na etykietach informacji o rodzaju sprzedawanej wody, o jej pochodzeniu, stężeniu dwutlenku węgla i o zawartości istotnych dla zdrowia składników mineralnych - takich jak chlorek sodu, magnez, wapń, żelazo, fluorki, jodki, siarczany.

  Firmy rywalizują, wprowadzając nowe opakowania, tymczasem wciąż najpopularniejszym z nich są niezwrotne butelki PET o pojemności 1,5 litra. Coraz większym powodzeniem cieszą się także opakowania większe pięciolitrowe, w których sprzedawana jest woda niegazowana.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo