Ile kosztuje remont łazienki?

  Ile kosztuje remont łazienki?

  Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jeśli koszty modernizacji łazienki zmieszczą się w 10 tysiącach złotych, to jest to w miarę tanio.

  Jeśli koszty modernizacji łazienki zmieszczą się w 10 tysiącach złotych, to jest to w miarę tanio. ©Aleksander Piekarski

  Czterometrowa łazienka w starym bloku. Wydawałoby się, że remont nie będzie drogi. Jednak w trakcie prowadzenia prac co i rusz dochodzi coś, co koniecznie trzeba zrobić albo kupić. Jeśli koszty takiej modernizacji zmieszczą się w 10 tysiącach złotych, to jest to w miarę tanio.
  Jeśli koszty modernizacji łazienki zmieszczą się w 10 tysiącach złotych, to jest to w miarę tanio.

  Jeśli koszty modernizacji łazienki zmieszczą się w 10 tysiącach złotych, to jest to w miarę tanio. ©Aleksander Piekarski


  Przede wszystkim ważna jest kolejność prac. W kilkudziesięcioletnim bloku warto wymienić instalację wodną, kanalizacyjną i elektrykę, bo stare sieci nie są już w pełni sprawne. Dopiero potem można szukać glazurkarzy, choć przy remoncie w starym bloku dobrze żeby umieli tynkować i murować.

  PIERWSZE SIECI

  Hydraulik i elektryk pierwsi wchodzą więc do łazienki. Zwykle za robociznę płaci się im "od punktu", co oznacza, że jeśli mamy dwa punkty oświetleniowe i dwa kontakty, a każdy z nich kosztuje do 50 złotych, to razem z materiałami zapłacimy około 300 złotych za wymianę sieci.

  U hydraulika stawka za punkt to średnio 100 złotych, materiały są dużo droższe i bardziej opłaca się wymiana rur na plastikowe: są tańsze, łatwiejsze w obróbce i wytrzymalsze niż rury metalowe. Dobry hydraulik będzie chciał spotkać się z glazurkarzami żeby ustalić na jakich wysokościach i ile ze ściany mają wystawać podłączenia rur do kranu czy do sedesu.

  SAME PŁYTKI - TANIOCHA

  Koszt samych płytek nie jest duży - na wyprzedażach czy w hurtowniach ceramicznych można znaleźć dobrej jakości płytki już od 20 złotych za metr. Średnia cena krajowych produktów to 35 do 50 złotych za metr. Piękne polerowane gresy czy kamień - około 100 złotych za metr.

  Ale jeśli doliczy się do nich robociznę - 35 złotych za położenie metra to średnia cena - kleje i dość drogie fugi, to metr położonych płytek, które tanio kupiliśmy, kosztuje co najmniej 100 złotych.

  Najtańsze wanny metalowe czy akrylowe długości 175 centymetrów kosztują już nieco ponad 200 złotych. Jednak za dobrej jakości wannę - z dużą ilością włókna i akrylu - trzeba zapłacić od 500 do 1200 złotych. Podobnie ma się rzecz z kabinami prysznicowymi. Ich cena zależy przede wszystkim od jakości, a tanich rzeczy na przynajmniej kilkanaście lat użytkowania po prostu nie opłaca się kupować, bo tyle nie wytrzymają.

  WYKOŃCZENIE WYKAŃCZA KIESZEŃ

  Co jeszcze jest drogie w łazience? Na pewno szafki. Do małego pomieszczenia trudno dobrać wielkością gotowe, które są dość drogie. Dwie niewysokie szafki laminowane PCV na wysoki połysk w supermarkecie budowlanym kosztowały 650 złotych. Za zrobione co do centymetra pod wymiar z dobrego materiały zapłaciłam 800 złotych. Jednak trzeba było na nie czekać ponad dwa tygodnie, bo tyle trwa zamówienie u producenta laminowanych drzwiczek.

  Drogie są wieszaki na ręczniki czy papier toaletowy, lustra, kinkiety czy kosze na pranie. Nawet szukając wśród tańszych rzeczy, trzeba się liczyć z wydaniem kilkuset złotych. Średnia cena prostego wieszaka na ręczniki z metalu to 70 złotych, ale można kupić nawet takie po ponad 300 złotych.

  Koszt remontu starej łazienki

  Łazienka ma 4 metry kwadratowe, płytki zostały położone na wysokość 2 metrów dookoła wanny, później schodkami do metra wysokości przy drzwiach. Użyto materiałów dobrej jakości, w średniej cenie.
  piecyk gazowy z montażem - 1200 złotych
  płytki ścienne: 35 złotych metr kwadratowy, 12 metrów - 420 złotych
  płytki podłogowe: 40 złotych metr kwadratowy, 4 metry - 160 złotych
  wymiana rur kanalizacyjnych i wodnych z materiałem - 700 złotych
  wymiana sieci elektrycznej z materiałem - 250 złotych
  materiały do wyrównania ścian i kleje do płytek - 1800 złotych
  położenie płytek i robocizna przy przygotowaniu i wyrównaniu ścian - 1700 złotych
  wanna akrylowa (bez obudowy) - 540 złotych (obudowa około 300 złotych)
  nowa bateria łazienkowa - 350 złotych
  sedes - 250 złotych
  dwie szafki łazienkowe robione na zamówienie pod wymiar - 800 złotych
  lustro 70x50 centymetrów - 80 złotych
  farba lateksowa - 80 złotych
  chodnik, wieszaki i uchwyt na papier toaletowy - 250 złotych
  RAZEM - ponad 8500 złotych


  Komentarze (151)

  Wszystkie komentarze (151) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo