Gdzie najbardziej opłaca się wypłacać gotówkę? Zobacz nasz...

  Gdzie najbardziej opłaca się wypłacać gotówkę? Zobacz nasz raport

  Sylwia BENTKOWSKA, gospodarka@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Prawie 30 banków i tyleż samo różnych prowizji od pobrania gotówki w obcym bankomacie. Zanim pojedziesz na wakacje, przeczytaj koniecznie ten raport. Dzięki nam oszczędzisz!
  Gdzie najbardziej opłaca się wypłacać gotówkę? Zobacz nasz raport

  ©Archiwum

  Przed wyjazdem na urlop, warto dowiedzieć się, ile w naszym banku wynosi prowizja za korzystanie z wypłat gotówki w obcej maszynie. Przecież nie zawsze na miejscu zastaniemy bankomat akurat naszego banku, a obce mogą być zaskakująco drogie.

  Gdzie najtaniej?
  Szczególnie korzystną ofertą, dotyczącą prowizji za wypłaty w obcych bankomatach może pochwalić się Alior Bank, który niedawno wygrał także w rankingu najlepszych kart kredytowych. Klienci tego banku nie ponoszą żadnych kosztów, związanych z wypłatą w bankomatach innych placówek. Na podobny przywilej mogą liczyć również osoby korzystające z usług Toyota Banku, Raiffeisena, Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) oraz - do końca lipca - VW Banku Direct.

  Pamiętajmy, że za wypłatę pieniędzy w obcym bankoma-cie prowizję ustala nasz bank, co jest akurat dobre, bo dzięki temu możemy szybko sprawdzić, jaką opłatę uiścimy za korzystanie z bankomatu konkurencji. Równie istotne przy wysokości prowizji jest także to, jakie posiadamy konto w swoim banku.

  Często bywa tak, że jeden rodzaj rachunku w naszym banku daje możliwość wypłacania gotówki w obcym bankomacie, a inny rodzaj takiego przywileju nie daje.
  Decydując się na wypłatę gotówki z bankomatu konkurencji, warto również wiedzieć, czy nasz bank ma stałe czy procentowe opłaty za korzystanie z usług innych maszyn płatniczych. Innymi słowy, czy za wybranie na przykład 100 złotych zapłacimy 5 złotych, czy 3 procent od 100 złotych, nie mniej niż 5 złotych. Prowizja procentowa jest bardzo niekorzystna w przypadku wysokich sum. Za to prowizja kwotowa bywa nieopłacalna w wypadku niewielkich kwot.


  Dodatkowe udogodnienia
  Niektóre banki wprowadziły specjalne udogodnienia dla swoich klientów. W sytuacji, gdy jesteśmy w obcym mieście i natychmiast potrzebujemy gotówki, a nie znamy lokalizacji najbliższego bankomatu, możemy skorzystać z tak zwanej usługi cash back. Polega ona na wypłaceniu pieniędzy z naszego konta - do 200 złotych w gotówce - w kasie sklepu, na stacji benzynowej, w hotelu lub w punkcie usługowym.
  W wybranych punktach, zazwyczaj bez dodatkowej prowizji, z takiej usługi mogą skorzystać miedzy innymi klienci PKO BP, Banku BPH, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, Lucas Banku, VW Bank Direct oraz MultiBanku. Wyszukiwarka punktów Visa Cash back znajduje się na stronie www.visa.pl/kartydlaciebie/visacashback/cashbacktool.jsp

  Zanim pojedziesz na urlop
  Wybierając się na urlop, warto zawczasu zapoznać się lokalizacją bankomatów naszego banku oraz jego sieci partnerskich, na przykład Euronetu czy Cash4You, z których również, w większości przypadków, będziemy mogli wypłacić gotówkę bez dodatkowej prowizji. Gdy korzystamy z bankomatu należącego do sieci innej, powinniśmy, liczyć się niestety z wysoką opłatą.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo