Ankieterzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego przepytają...

  Ankieterzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego przepytają mieszkańców Podkarpacia

  Ewa Gorczyca

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  - Wyniki naszych badań zostaną udostępnione samorządom - mówi Hubert Kotarski.

  - Wyniki naszych badań zostaną udostępnione samorządom - mówi Hubert Kotarski. ©Fot. Tomasz Jefimow

  Czy mamy zaufanie do władzy i instytucji publicznych i jak to się przekłada na naszą aktywność społeczną - chcą przekonać się socjolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Właśnie rozpoczęli badania opisujące mieszkańców Podkarpacia.
  - Wyniki naszych badań zostaną udostępnione samorządom - mówi Hubert Kotarski.

  - Wyniki naszych badań zostaną udostępnione samorządom - mówi Hubert Kotarski. ©Fot. Tomasz Jefimow

  Projekt prowadzi Instytut Socjologii, finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do 15 lipca studenci i doktoranci Instytutu odwiedzą 1067 losowo wybranych mieszkańców województwa.

  Zapytają o zaangażowanie w działalność organizacji społecznych, poczucie wpływu na los lokalnej społeczności, współpracę sąsiedzką, zaufanie do instytucji życia publicznego i przedstawicieli władzy - od państwowej po lokalną. Uzyskane odpowiedzi pozwolą naukowcom z URz zdiagnozować Podkarpacie pod względem tego, co socjologowie określają jako kapitał ludzki i społeczny.

  - Tam, gdzie poziom tego kapitału jest wysoki, tam regiony lepiej się rozwijają - mówi Hubert Kotarski, koordynator projektu. - Chcemy się przekonać, czy ten kapitał jest na Podkarpaciu jest wykorzystany, czy są liderzy, którzy potrafią mobilizować do aktywności. Jeśli ludzie nie ufają władzy czy instytucjom publicznym, sami pozostają bierni.

  Na podstawie badań socjologowie stworzą mapę przedstawiającą społeczny i ludzki kapitał Podkarpacia i to jak różnią się pod tym względem poszczególne powiaty. Ich zdaniem - taka mapa posłuży do trafniejszej oceny problemów regionu i lepszego wykorzystania środków przeznaczonych na politykę regionalną a także pomoże uaktualnić strategie rozwoju regionalnego.

  - To pierwsze tego typu badania na Podkarpaciu, dlatego zależy nam na przychylnym stosunku mieszkańców - podkreśla Hubert Kotarski. - W związku z apelujemy o życzliwe potraktowanie ankieterów pukających do drzwi i udział w badaniach.

  Każdy z ankieterów jest wyposażony w identyfikator oraz zaświadczenie z Instytutu Socjologii. Wyniki mają być gotowe we wrześniu.

  Nowiny: Ankieterzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego odwiedzą mieszkańców Podkarpacia

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo