Bezpieczna praca za granicą

  Bezpieczna praca za granicą

  Anna Niedzielska niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Szukasz pracy za granicą, ale boisz się, ze trafisz do nieuczciwego pracodawcy, z którym na dodatek przez słabą znajomość języka trudno będzie dochodzić się o swoje prawa? Skorzystaj z pomocy EURES. To "pewne" oferty pracy z niemalże całej Europy.
  Bezpieczna praca za granicą

  Skąd się wziął EURES?

  Skąd się wziął EURES?


  Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy określającej Europejskie Służby Zatrudnienia (EURopean Employment Services). EURES został utworzony przez Komisję Europejską, aby wspierać mobilność pracowników na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii. W tym roku sieć EURES obchodzi piętnastolecie swojego istnienia.  EURES to nic innego jak gigantyczna baza danych z ofertami pracy, aplikacjami osób poszukujących zatrudnienia i wieloma informacjami przydatnymi przy wyjeździe do pracy za granicę. Jeśli planujemy poszukiwanie zatrudnienia na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego to warto z niej skorzystać.

  Wtedy możemy mieć pewność, że trafimy do legalnej pracy, z gwarantowanymi przynajmniej minimalnymi zarobkami i wszystkimi świadczeniami zdrowotno-emerytalnymi, jeśli pracodawca nam to obiecuje. Oferty znajdujące się w EURES są bowiem sprawdzane przez agencje pośrednictwa pracy i urzędy pracy we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii, Lichtensteinie i Szwajcarii.

  SZUKAJ ON-LINE
  Osoby poszukujące pracy mogą zapoznać się z tymi na Portalu Europejskiej Mobilności Zawodowej www.eures.europa.eu. Wczoraj było tam ponad 752 tysiące wakatów z niemalże całej Europy. Strona ma polską wersję językową, a wybory języka dokonujemy zaraz po uruchomieniu witryny. Kompendium wiedzy o pracy za granicą, oferty i możliwość zarejestrowania swojego CV mamy także na polskiej stronie www.eures.praca.gov.pl.

  Obydwie bazy danych są codziennie uzupełniane i uaktualniane. Co ważne mogą z nich skorzystać również pracodawcy chcący zarejestrować w nich swoje oferty, a także przeglądający aplikacje osób poszukujących pracy. Portal ma też dział "nauka", w którym można znaleźć informacje na temat studiów, szkoleniowych i staży w innych krajach europejskich.

  Czytaj, dzwoń, pytaj, szukaj

  Czytaj, dzwoń, pytaj, szukaj


  Co środę do końca czerwca, krok po kroku pokazujemy jak prawidłowo szukać pracy i z jakiej pomocy przy tym korzystać. Teksty opatrzone wspólnym hasłem "Projekt Praca" ukazują się także na naszej stronie internetowej www.echodnia.eu.
  Serdecznie prosimy o uwagi i wskazówki ze strony naszych czytelników, które można przysyłać na adres mailowy niedzielska@echodnia.eu lub zadzwonić na nasz całodobowy telefon 0801-164-279 lub numer 041-36-36-125. Co piątek od godziny 10 do 11 przy głośnym telefonie "Echa Dnia" 041-34-469-79 na pytania naszych czytelników będą czekać eksperci w sprawach, o których dziś piszemy.  POMOC W URZĘDACH
  A jak szukać, jeśli nie ma się dostępu do Internetu? Nie ma większego problemu. W każdym wojewódzkim urzędzie pracy, a także w urzędach powiatowych oraz miejskich są doradcy i asystenci EURES, którzy stale zajmują się problematyką pracy za granicą i służą pomocą w zaplanowaniu bezpiecznej kariery zawodowej poza Polską.

  O co konkretnie można ich zapytać? Przede wszystkim pokażą jak poszukiwać legalnej pracy w Europie. Pouczą o prawach i obowiązkach pracowników w wybranym przez nas kraju. Mogą również pomóc w staraniach o pozwolenia na pobyt i pracę za granicą.

  Jeśli nawet mamy już upatrzoną sprawdzoną pracę to warto się ich poradzić o takie sprawy jak poszukiwanie zakwaterowania, założenie konta bankowego, poszukiwanie szkoły dla dziecka czy warunki korzystania z opieki zdrowotnej.
  Asystenci EURES pomagają także pracodawcom z Polski, którzy chcą legalnie zatrudnić obcokrajowców. Wiedzą oni jak poszukiwać pracowników o pożądanych kwalifikacjach, jeśli takich nie ma na lokalnym rynku pracy.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo