Kiedy jedni wyjadą na cztery dni za miasto, inni po dniu...

  Kiedy jedni wyjadą na cztery dni za miasto, inni po dniu odpoczynku wrócą do pracy

  KLAUDIA TAJS tajs@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wolne - Wśród licznych instytucji i urzędów, które w piątek nie będą pracowały jest między innymi Urząd Miasta w Stalowej Woli.

  Wolne - Wśród licznych instytucji i urzędów, które w piątek nie będą pracowały jest między innymi Urząd Miasta w Stalowej Woli. ©Z. Surowaniec

  Boże Ciało, to kolejny dzień z dwunastu w roku, w które handel jest zakazany. Wolny czwartek to także dla wielu z nas okazja do świętowania długiego weekendu.
  Wolne - Wśród licznych instytucji i urzędów, które w piątek nie będą pracowały jest między innymi Urząd Miasta w Stalowej Woli.

  Wolne - Wśród licznych instytucji i urzędów, które w piątek nie będą pracowały jest między innymi Urząd Miasta w Stalowej Woli. ©Z. Surowaniec

  Wolne w handlu

  Wolne w handlu


  W tym roku handlowcy nie będą pracować jeszcze: 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, 1 listopada we Wszystkich Świętych, 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia w święta Bożego Narodzenia.  W piątek czynne będą tylko stacje benzynowe, apteki i gastronomia. W handlu przepisy dopuszczają otwarcie tylko tych sklepów, których właściciele sami staną za ladą lub zatrudnią na ten dzień kogoś na umowę zlecenie.

  PRZEDŁUŻONY WEEKEND

  Dla wielu mieszkańców naszego regionu wolny czwartek to okazja do przedłużenia odpoczynku. W komfortowej sytuacji są ci pracownicy, których pracodawcy zdecydowali, że piątek będzie dniem wolnym od pracy z racji tego, że 15 sierpnia Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wypada w sobotę. - Od 1 maja 2001 roku obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, w związku z tym w skali całego roku jest stała liczba dni wolnych z tytułu pięciodniowego tygodnia czasu pracy - tłumaczy Dawid Baran, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie.

  - Dlatego, gdy święto wypada w sobotę, a jest to dzień wolny w danej firmie, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dodatkowego dnia wolnego w obowiązującym w tej firmie okresie rozliczeniowym. Podobna sytuacja może wystąpić, gdy święto wypada w każdy inny dzień, który jest w danej firmie dniem wolnym od pracy z tytułu wyżej wymienionej zasady.

  URZĘDNICY PODZIELENI

  Piątek dla jednych urzędników będzie dniem wolnych, dla innych nie. Wolnym będą cieszyli się pracownicy Urzędu Miasta w Stalowej Woli. Zamknięte drzwi zastaną także petenci, którzy zaplanują wizytę w niżańskim magistracie. Na załatwienie sprawy nie będą mogły liczyć także osoby, które przyjdą w piątek do Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu. Tam także piątek, będzie dniem wolnym.

  Więcej szczęścia będą mieli mieszkańcy Tarnobrzega, Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego. Tamtejsze urzędy będą pracowały jak w każdy piątek, czyli od godziny 7.30 do 15.30.

  SZKOLNE NIE POJADĄ

  Ze zmianą godzin jazdy autobusów muszą liczyć się podróżni. Jutro autobusy będą kursowały jak w niedzielę. W piątek większość przedsiębiorstw komunikacyjnych, jak Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli zdecydowało, że autobusy będą kursowały według rozkładów sobotnich. W Tarnobrzegu, z kursów podmiejskich wycofano kursy szkolne, które przeważają w godzinach porannych i popołudniowych. Podobną zasadę zastosowała dyrekcja Przedsiębiorstwa PKS "Orbis" w Tarnobrzegu.


  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo