Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery...

  Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery cyfrowej

  Anna Niedzielska niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery cyfrowej

  ©archiwum

  Dla wielu osób głównym kryterium wyboru kamery cyfrowej będzie jej cena. Jednak, aby sprzęt spełniał nasze oczekiwania trzeba dowiedzieć się nieco o znaczeniu poszczególnych para-metrów technicznych. Dziś podpowiedzi, dla osób, które mają zamiar kupić pierwszą kamerę do domowego użytku.
  Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery cyfrowej

  ©archiwum

  Ważny osprzęt

  Ważny osprzęt


  Jeżeli masz na sztywno ustaloną górną granicę budżetu, zamiast celować w najdroższą kamerę, na jaką cię stać, kup tańszy, ale sprawdzony model, a za resztę pieniędzy dodatkowy akumulator czy statyw. Obie te rzeczy przydają się bardziej niż minimalnie lepsze parametry.  Nie należy przywiązywać większej wagi do tego, jaki kamera ma zoom - jeżeli ma zoom optyczny "razy 10" do domowego filmowania z powodzeniem wystarczy.
  Przy większym zo-omie i tak stabilizator obrazu nie "nadąży", jeśli będziemy chcieli zrobić duże zbliżenia. Dużo wątpliwości mogą budzić także wszelkie informacje o "cyfrowych efektach" czy "ilości programów ekspozycji" - to funkcje bardziej przydatne dla osób, które z kamerą miały już do czynienia i potrafią je wykorzystać. Co jest, więc ważne dla początkującego amatora filmowania?

  WAŻNE WEJŚCIA
  Ważną cechą kamer są wejścia cyfrowe i analogowe. Za wejścia warto dopłacić kilkaset złotych - wejście DV umożliwia przegranie zmontowanego filmu z komputera na kamerę (pod-czas, gdy samo wyjście umożliwia tylko operację odwrotną). Wejście analogowe umożliwia przegranie na DV sygnału z analogowego źródła, jak na przykład magnetowid czy starsza ka-mera - może okazać się bardzo przydatne.

  Tu warto zauważyć, ze często różnica w cenie między kamerami mającymi i niemającymi wejścia DV wynosi kilkaset złotych. Warto przed zakupem sprawdzić czy nie możemy oszczędzić w ten sposób pieniędzy.
  PIKSELE I CZUŁOŚĆ
  Kolejnym ważnym elementem jest ilość pikseli. Zazwyczaj informacji takich szukać trzeba w specyfikacjach technicznych i interesuje nas ilość pikseli aktywnych. Przykładowo - kamera cyfrowa o parametrze 800 000 pikseli, ma aktywnych 540 000. Im więcej pikseli tym lepsza ostrość obrazu.

  Bardzo istotna jest też czułość kamery i tutaj należy zwrócić uwagę na ilość "luksów". Często większą czułość mają ka-mery, które posiadają większy przetwornik CCD, kamera wyposażona w przetwornik 1/4" ma szanse być bardziej czuła niż kamera tej samej klasy z przetwornikiem 1/6" - w końcu na element światłoczuły pada wtedy znacznie więcej światła. Ka-mery profesjonalne mają często przetwornik wielkości 2/3".

  RĘCZNIE ZNACZY LEPIEJ
  Warto też zwrócić uwagę na możliwość ręcznej regulacji parametrów obrazu. O ile większość kamer posiada obecnie ręczną regulacje ekspozycji, o tyle ręczny balans bieli nie jest jeszcze standardem - warto się zainteresować właśnie balan-sem bieli, ponieważ umożliwia on korekcje kolorystyki obrazu tam gdzie automatyka głupieje. Ręczna regulacja ostrości jest w zasadzie obowiązkowa - maja ją niemalże wszystkie modele, ale różnie jest z wygodą obsługi tej funkcji.

  Zainteresować się też możemy stabilizatorem obrazu. Lepsze kamery mają optyczny, słabsze - elektroniczny.

  Jeżeli masz do wyboru kamery z wizjerem czarno-białym i kolorowym, które posiadają też LCD, weź wizjer czarno-biały. Ma on lepszą rozdzielczość i kontrast, wszystko z wyjątkiem koloru można na nim lepiej ustawić. A do kontroli koloru wystarczy LCD.

  MNIEJ I BARDZO WAŻNE
  Wszystkim, co dotyczy robienia zdjęć raczej nie należy się przejmować. Często porównywalnej jakości fotografie uzyskamy wycinając klatkę z nagranego materiału, a zdjęcia nagrane na karcie pamięci będą wręcz gorszej jakości niż klatka z obrazu. Generalnie do robienia zdjęć należy sobie dokupić aparat cyfrowy - rzadko kamera potrafi robić zdjęcia o porównywalnej jakości.
  Niektóre sklepy za dopłatą lub bez, oferują przedłużoną gwarancję na zakupioną w nich kamerę cyfrową. Zważywszy na ceny napraw kamer, jest to zazwyczaj oferta warta rozważenia.  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo