Jaką taśmę wybrać?

  Jaką taśmę wybrać?

  opr. /MS/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Taśma malarska ochroni ściany i podłogi przed zabrudzeniem i oszczędzi nam pracy.

  Taśma malarska ochroni ściany i podłogi przed zabrudzeniem i oszczędzi nam pracy. ©archiwum

  Oszczędzimy sobie połowy roboty, jeśli przed przystąpieniem do remontu i malowania mieszkania zaopatrzymy się w taśmę malarską. Ochroni ona ściany i podłogi przed zabrudzeniem.
  Taśma malarska ochroni ściany i podłogi przed zabrudzeniem i oszczędzi nam pracy.

  Taśma malarska ochroni ściany i podłogi przed zabrudzeniem i oszczędzi nam pracy. ©archiwum

  Składa się ona z trzech składników: papieru, środka impregnującego i kleju.

  Papier

  Może być marszczony lub gładki. Taśmy z papieru marszczonego są elastyczne i dają się rozciągać. Stosuje się je do zabezpieczania elementów o skomplikowanych kształtach, np. łuków i okręgów na powierzchniach płaskich oraz wypukłych (gałki, klamki). Taśm z papieru gładkiego używamy tylko do płaskich, równych powierzchni. Najlepiej przylegają do podłoża i najskuteczniej chronią przed dostaniem się farby pod taśmę.
  Impregnat

  To substancja, dzięki której farba nie przenika przez taśmę. Dobra taśma powinna być odporna nie tylko na farby rozcieńczane wodą, ale i na te, które mają w składzie rozpuszczalniki organiczne (terpentynę, benzynę lakową).

  Klej

  Powinien zapewniać dobrą przyczepność taśmy i łatwość odklejania jej po skończeniu pracy. Najczęściej spotykane są kleje kauczukowe i akrylowe. Zaletą tych pierwszych jest odporność na rozpuszczalniki zawarte w farbach olejnych i wodnych, a wadą - szybkie starzenie się (taśmę z takim klejem trzeba szybko usunąć po zakończeniu malowania). Ponadto, przy nieumiejętnym (np. zbyt szybkim) zerwaniu taśmy, na ścianie zostaną widoczne resztki kleju.

  Taśmy z klejem akrylowym są droższe, ale można je usunąć nawet po dwóch tygodniach. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do wykonania wiele prac. Poza tym, są one odporne na promieniowanie UV zawarte w świetle słonecznym. Można je więc stosować również do zabezpieczania powierzchni na zewnątrz mieszkania - np. przy malowaniu ram okiennych.

  Czytaj etykietę

  Na etykietach zawsze podana jest na niej szerokość i długość taśmy. Najczęściej spotykane szerokości to: 12, 19, 25 i 50 milimetrów, a długości: 5,10, 25 i 50 metrów. Na etykiecie powinna też być informacja o tym, jak długo taśma może pozostać na ścianie po zakończeniu prac remontowych.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo