Śmietnik musi być zrobiony z pomysłem

  Śmietnik musi być zrobiony z pomysłem

  Opr. /MS/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Warto, aby altana śmietnikowa wtapiała się w zieleń i była nią osłonięta.

  Warto, aby altana śmietnikowa wtapiała się w zieleń i była nią osłonięta. ©archiwum

  Powinien być funkcjonalny, schludny i najlepiej, żeby nie rzucał się w oczy.
  Warto, aby altana śmietnikowa wtapiała się w zieleń i była nią osłonięta.

  Warto, aby altana śmietnikowa wtapiała się w zieleń i była nią osłonięta. ©archiwum

  Śmietnik nigdy nie będzie ozdobą ogrodu, powinien się więc wtapiać w zieleń, zamiast z nią konkurować. Jest jednak jednym z elementów małej architektury ogrodowej. Zadbajmy więc, by stylem nawiązywał do otoczenia.

  Najlepiej zbudować go z podobnych materiałów, z jakich wzniesiony jest dom, murki czy ogrodzenie. Bardzo ważny jest wybór miejsca i trzeba o nim pomyśleć już przy projektowaniu ogrodu, w przeciwnym razie śmietnik może się stać niepasującym do otoczenia elementem.
  Na małych działkach najczęściej usytuowany jest przy furtce, na większych może być w głębi posesji. Powinien mieć wygodny dostęp zarówno od strony domu, jak i od ulicy, dla firmy wywożącej śmieci.

  Praktyczne rady

  - Segregujmy śmieci i kompostujmy odpady organiczne. Wówczas znacznie zmniejszymy ilość śmieci, a przy okazji uzyskamy nawóz.
  - Osłońmy śmietnik daszkiem, aby znajdujące się wewnątrz pojemniki nie nagrzewały się od słońca. Posadzka powinna być utwardzona, a furtka (o szerokości minimum 80 cm) - otwierać się na zewnątrz.
  - Aby łatwiej było utrzymać czystość, ściany śmietnika należy wykończyć materiałem nadającym się do mycia (np. ceramiką, gresem, klinkierem) lub pomalować farbą zmywalną.

  Zgodnie z przepisami

  Na budowę śmietnika nie jest wymagane pozwolenie - wystarczy zgłoszenie w lokalnym urzędzie. Zadaszony trejażem kącik na śmieci w głębi posesji można urządzić nawet bez zgłoszenia.

  Odległość śmietnika od domu sąsiada powinna wynosić co najmniej 3 metry, a od granicy działki - minimum 2 metry Ten dystans nie jest wymagany, gdy śmietnik przylega do podobnego urządzenia na sąsiedniej działce lub gdy granica posesji biegnie wzdłuż ulicy (wówczas śmietnik może się stykać z ogrodzeniem).

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo