Sprawdź kto jest najbogatszy na Podkarpaciu według tygodnika...

  Sprawdź kto jest najbogatszy na Podkarpaciu według tygodnika Wprost

  Józef Lonczak / Nowiny

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Krzesła i meble wytwarzane w fabrykach Adama i Jerzego Krzanowskich trafiają do 60 krajów świata.

  Krzesła i meble wytwarzane w fabrykach Adama i Jerzego Krzanowskich trafiają do 60 krajów świata.

  Najzamożniejsi ludzie z Podkarpackiego umacniają swoje pozycje na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost. Aby się znaleźć w tym rankingu trzeba było posiadać minimum 170 mln zł.
  Krzesła i meble wytwarzane w fabrykach Adama i Jerzego Krzanowskich trafiają do 60 krajów świata.

  Krzesła i meble wytwarzane w fabrykach Adama i Jerzego Krzanowskich trafiają do 60 krajów świata.

  Adam i Jerzy Krzanowscy właściciele Nowego Stylu z Krosna poprawili swoje pozycje na liście "Wprost" z 41 miejsca w roku ubiegłym na 28 lokatę w 2009 r. Awansował także Adam Góral współwłaściciel i prezes Asseco Poland w Rzeszowie z 51 na 49 miejsce w tym roku.

  Majątek braci Krzanowskich wyceniono na 850 mln zł. Natomiast aktywa Adama Górala na 470 mln zł.

  Kulczyk najbogatszy

  Dla porównania fortuna najbogatszego poznaniaka 59-letniego Jana Kulczyka (mieszkającego od kilku lat w Londynie) szacowana jest na 5,9 mld zł.
  Należy do niego m.in. grupa motoryzacyjna Kulczyk Pon Investment B.V. (import aut VW, Audi, Porsche), VW Bank Polska, Polenergia (handel energią), firma chemiczna POCH, 1 24 proc Autostrady Wielkopolskiej.

  Drugi na liście Zygmunt Solarz-Żak założyciel Polsatu niewiele mu ustępuje z majątkiem 5,8 mld zł. Trzeci na liście Sławomir Smołokowski, pośrednik w handlu ropą (firma Mercuria Energy Group - dawniej J&S) dysponuje kapitałem o wartości 4,3 mld zł.

  Tygodnik "Wprost" zwraca jednak uwagę, że w ciągu kilkunastu miesięcy wartość majątków 100 najbogatszych Polaków skurczyła się z prawie 118 mld zł do 78 mld zł.

  Mniej miliarderów

  - Publikowany przez nas od sześciu lat indeks 100 x "Wprost" (zmiana wartości fortun w stosunku do roku poprzedniego) jeszcze nigdy nie zanotował tak złego wyniku i w tym roku wynosi - 66,3 proc. - ubolewa tygodnik. Według "Wprost" rok temu mieliśmy 32 miliarderów (osób z majątkami od miliarda złotych w górę), podczas gdy w tym jest ich już "tylko" 21. Fortuny dziewięciu milionerów stopniały tak bardzo, że nie znalazły się na liście, i to mimo znacznie obniżonego progu wejścia do rankingu (do 170 mln zł w porównaniu z 240 mln zł w roku 2008). Pojawiły się nawet bankructwa - upadł np. jeden z największych w Polsce producentów mebli tapicerowanych, firma Adriana należąca do Marka Karwana, którego rok temu "Wprost" wycenił na 450 mln zł.

  Całkiem nieźle

  Na tym tle umocnienie pozycji największych producentów krzeseł w Polsce oraz współwłaściciela największej firmy informatycznej w Europie Środkowowschodniej wypadają całkiem nieźle.

  Przychody Grypy Nowy Styl w ub. r. osiągnęły poziom 900 mln zł. Natomiast Grupy Asseco 2,8 mld zł.

  Nowiny: Zobacz, kto z Podkarpackiego trafił listę najbogatszych Polaków

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo