Jakie dokumenty zgromadzić przed wyjazdem za granicę? -...

  Jakie dokumenty zgromadzić przed wyjazdem za granicę? - radzi Sebastian Kot, asystent EURES

  /and/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jakie dokumenty warto mieć ze sobą przy wyjeździe do pracy za granicę? - to jedna ze spraw, z którymi dzwonili do nas czytelnicy. Podczas dyżuru przy naszym głośnym telefonie "Echa Dnia" pomagał nasz ekspert, Sebastian Kot, asystent EURES w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach.
  Sebastian Kot, asystent EURES w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach i jeden z naszych ekspertów w cyklu poradnikowym "Projekt Praca”, w którym

  Sebastian Kot, asystent EURES w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach i jeden z naszych ekspertów w cyklu poradnikowym "Projekt Praca”, w którym do końca czerwca radzimy jak skutecznie szukać pracy.

  Ważne adresy:

  Ważne adresy:


  * Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia - http://www.kraz.praca.gov.pl/
  * Polska strona europejskiej sieci EURES - http://www.eures.praca.gov.pl/
  * Europejski Portal Młodzieżowy - oferty pracy na wakacje dla ludzi młodych - http://europa.eu/youth/working/index_eu_pl.html  * Wysłałem aplikację do kilku zagranicznych pracodawców i jestem na etapie kompletowania dokumentów oraz wszystkiego, co może mi się przydać gdybym pracę dostał. Proszę mi podpowiedzieć, co powinienem zgromadzić?

  - Proszę przede wszystkim przygotować referencje, tłumaczenia kwalifikacji zawodowych, umów o pracę czy dokumentów aplikacyjnych. W razie wezwania pana na rozmowę czy konkretyzowania umowy te informacje będą przydatne.

  Przed wyjazdem warto także zarezerwować sobie pieniądze umożliwiające utrzymanie się (wynajęcie mieszkania, wyżywienie, dojazdy do pracy) w kraju docelowym przez okres minimum miesiąca. Koniecznie trzeba sprawdzić ważność paszportu- ważny paszport i dowód osobisty są dokumentami upoważniającymi do bezwizowego wjazdu na terytorium unii przez okres 90 dni. Jeżeli udaje się pan do kraju, w którym Polaków obowiązują tak zwane okresy przejściowe, trzeba postarać się o stosowne pozwolenie na pracę.

  Wreszcie wyjeżdżając koniecznie trzeba zadbać o swoje ubezpieczenie zdrowotne i zgłosić się do Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, co pozwoli na uzyskanie bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej zanim obejmą nas ubezpieczenia, związane z wykonywaniem pracy za granicą. .
  Warto też wziąć ze sobą listę adresów polskich konsulatów i organizacji polonijnych, których pomoc może się przydać.

  Jednak radzę także, kiedy pan dostanie już potwierdzenie od pracodawcy o zainteresowaniu pana aplikacją, odwiedzić doradcę EURES w najbliższym urzędzie pracy. Pomoże on ustalić, jakie dokładnie dokumenty, zezwolenia i zaświadczenia będą potrzebne konkretnie w tym kraju, do którego się pan wybiera

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo