Renault dauphine - ulubione auto Brigitte Bardot

  Renault dauphine - ulubione auto Brigitte Bardot

  Jarosław DĄBROWSKI

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W kolejnym odcinku naszego cyklu o zabytkowej motoryzacji przedstawiamy samochód renault dauphine z kolekcji Marcina Dziedzica, członka Koła Pojazdów Zabytkowych Weteran z Kielc
  Materiały podobne
  9 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia Podkarpackiego

  Volkswagen golf GTI

  Volkswagen golf GTI

  Link do głównego zdjęcia

  Volkswagen golf GTI
  ©Fot. Volkswagen


  Samochód został kupiony przez niego w roku 2005 od pierwszego właściciela, który z kolei sprowadził auto jako nowe z Paryża. Auto wyprodukowano w 1956 roku. Dodajmy, że był to pierwszy rok jego produkcji. Wytwarzano je do roku 1967.
  Renault dauphine został następcą pierwszego powojennego modelu renault klasy popularnej, 4CV, i tak jak on był czterodrzwiowym, czteroosobowym autem z samonośnym nadwoziem i silnikiem umieszczonym za tylną osią.
  Napędzany silnikiem czterosuwowym o pojemności 845 centymetrów, posiadał trzybiegową skrzynkę biegów, rozwijał moc 27 koni mechanicznych i mógł jechać z maksymalną prędkością 112 kilometrów na godzinę. W latach sześćdziesiątych dauphine bił rekordy popularności w Europie Zachodniej. Wyprodukowano go w liczbie ponad dwóch milionów egzemplarzy, a wytwarzano go w wielu krajach, między innymi w Afryce Południowej, Belgii czy Hiszpanii.
  Marcin zakupił renaulta z przebiegiem około 53.700 kilometrów. Samochód był kompletny, a jego stan obecny właściciel ocenia na bardzo dobry. Auto po zakupie zostało poddane dogłębnemu przeglądowi układu hamulcowego, zawieszenia i silnika, przesmarowano elementy zawieszenia i wymieniono płyny. - Z moich informacji wynika, że renault ten jest najlepiej zachowanym modelem w Polsce - mówi Marcin. - Dauphine jest rzadko przeze mnie użytkowany, uczestniczy jedynie w zlotach i rajdach zabytkowych samochodów. Dotąd przejechałem nim około 250 kilometrów. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że samochód był ulubionym pojazdem Brigitte Bardot, a w 1958 roku model ten wygrał słynny rajd Monte Carlo.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo