Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piątka dla siedmiorga

Robert FELCZAK
"Piątka” seryjnie jest wyposażona w relingi dachowe oraz lakierowane w kolorze nadwozia zderzaki, lusterka i klamki drzwi.
"Piątka” seryjnie jest wyposażona w relingi dachowe oraz lakierowane w kolorze nadwozia zderzaki, lusterka i klamki drzwi. R. Felczak
Testujemy następcę modeli: vana MPV i premacy. Czy Mazda 5 nadaje się dla dużej rodziny. Sprawdziliśmy to. Oto wyniki naszego testu
Kierownica i dźwignia zmiany biegów standardowo są pokryte skórą. Przyciski i pokrętła są duże, co ułatwia obsługę systemu audio i klimatyzacji. Zegary
Kierownica i dźwignia zmiany biegów standardowo są pokryte skórą. Przyciski i pokrętła są duże, co ułatwia obsługę systemu audio i klimatyzacji. Zegary są czytelne R. Felczak

Kierownica i dźwignia zmiany biegów standardowo są pokryte skórą. Przyciski i pokrętła są duże, co ułatwia obsługę systemu audio i klimatyzacji. Zegary są czytelne
(fot. R. Felczak)

Siedmioosobowy van to bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla rodzin. Samochód tego typu jest bowiem bardzo funkcjonalny. Szczególnie przekonać się o tym można na przykładzie Mazdy5.
Mazda5 to następca dwóch modeli (vana MPV i premacy). Auto powstało na płycie podłogowej "trójki", ale mimo to jest przestronne. I to mimo że gabaryty zewnętrzne nie należą do rekordowych w tej klasie samochodów: 4,5 metra długości, 1,75 metra szerokości, 1,61 metra wysokości, rozstaw osi - 2,75 metra.
"Piątką" może podróżować siedem osób, bowiem van mazdy posiada pięć "pełnowartościowych" miejsc plus dwa dodatkowe fotele w strefie bagażnika. Od aranżacji wnętrza zależy oczywiście pojemność przestrzeni, którą można przeznaczyć na bagaż. Waha się ona od 112 litrów (siedem foteli) przez 538 litrów (pięć foteli) do 1 678 litrów (dwa przednie fotele).

To jednak nie najważniejsze zalety tego auta. Mazda5 zdecydowanie wyróżnia się bowiem na tle konkurencji przede wszystkim przesuwanymi tylnymi drzwiami. Takie rozwiązanie to ogromna wygoda. Po pierwsze dlatego, że znacząco ułatwiają zajmowanie miejsc w trzecim rzędzie. A po drugie przesuwane drzwi pozwalają na umieszczanie wewnątrz auta przedmiotów, które nie przecisnęłyby się przez tradycyjne drzwi.
Kolejne zalety "piątki" również wiążą się z wnętrzem. Otóż środkowe siedzenie drugiego rzędu można zamienić w podłokietnik lub mały stolik. W ten sposób otrzymamy trzeci stoli, bo dwa pozostałe są za siedzeniami kierowcy i pasażera.
Uboga jest natomiast oferta jednostek napędowych. Wybierać można pomiędzy silnikiem benzynowym 2,0/146 KM (5-biegowa skrzynia manualna; ceny od 86 800 złotych) oraz dieslem 2,0/143 KM (6-biegowa skrzynia manualna; ceny od 96 800 złotych).
Wersje wyposażenia również są dwie. Są bogate, bo "piątka" już w standardzie posiada układy ABS, ASR i ESP, komplet poduszek i kurtyn powietrznych, automatyczną klimatyzację, radio CD/MP3 z wejściem AUX-IN i czterema głośnikami, centralny zamek z pilotem (składany kluczyk), elektrycznie sterowane szyby boczne (z przodu i z tyłu) oraz regulowaną w dwóch płaszczyznach kolumnę kierownicy.

A wrażenia z jazdy? Widoczność z wnętrza jest wystarczająca, fotele wygodne, zawieszenie dobrze spisuje się na polskich drogach, układ kierowniczy jest precyzyjny, a obsługa auta dziecinnie prosta. Wszystko to sprawia, że podróż "piątką" jest przyjemnością. Drobnym minusem jest jedynie przyspieszenie auta, gdy jedzie nim komplet pasażerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Piątka dla siedmiorga - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie