Problemy z zakupami - radzi adwokat Miriam Marcinkowska

  Problemy z zakupami - radzi adwokat Miriam Marcinkowska

  /pek/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Na pytania naszych czytelników odpowiadała adwokat Miriam Marcinkowska

  Na pytania naszych czytelników odpowiadała adwokat Miriam Marcinkowska ©archiwum

  Nie dostałam zakupów zrobionych przez Internet. Co mam robić? - to jedna ze spraw z jakimi dzwonili do nas czytelnicy. Podczas dyżuru przy naszym głośnym telefonie "Echa Dnia" pomagał nasz ekspert, adwokat Miriam Marcinkowska.
  Na pytania naszych czytelników odpowiadała adwokat Miriam Marcinkowska

  Na pytania naszych czytelników odpowiadała adwokat Miriam Marcinkowska ©archiwum

  Nie otrzymałam towaru, który zamówiłam w sklepie internetowym, co mam zrobić?

  - Można żądać od sprzedawcy wydania towaru, ewentualnie zwrotu już wpłaconych pieniędzy, bo nie wykonał on umowy.

  Jeżeli na skutek niewykonania umowy sprzedaży poniosła pani szkodę, może pani również żądać odszkodowania. Zgodnie z kodeksem cywilnym, dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody, wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

  W pierwszej kolejności powinno się przesłać pod adresem sprzedawcy pisemne wezwanie do wydania towaru lub zwrotu pieniędzy wpłaconych na jego konto i wyznaczyć termin, do którego sprzedawca powinien wydać towar lub zwrócić pieniądze.

  Jeżeli sprzedawca nie zareaguje w terminie podanym w wezwaniu, pozostaje skierowanie sprawy na drogę sądową. W takim przypadku należy złożyć w sądzie pozew przeciwko niewywiązującemu się z umowy sprzedawcy o wydanie rzeczy lub zwrot kwoty, którą pani zapłaciła.

  W opisywanym przypadku warto zgłosić zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa na pani szkodę. Jeżeli dochodzenie wykaże, że sprzedawca panią oszukał, zostanie sporządzony przeciwko niemu akt oskarżenia i sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania karnego.

  Warto również zgłosić niewykonaną transakcję operatorowi serwisu aukcyjnego. Jeżeli sprzedawca okaże się nieuczciwy, serwis z pewnością zablokuje jego konto.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo