Jeszcze tylko do wtorku w sklepach i kioskach można kupić...

  Jeszcze tylko do wtorku w sklepach i kioskach można kupić tańsze papierosy

  Ewa Bożek

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aleksander Kurdziel, właściciel kiosku w Stalowej Woli, ma w swoim asortymencie specjalną skrzyneczkę z papierosami ze starą akcyzą. Liczy, że dzięki

  Aleksander Kurdziel, właściciel kiosku w Stalowej Woli, ma w swoim asortymencie specjalną skrzyneczkę z papierosami ze starą akcyzą. Liczy, że dzięki obniżce cen uda się je jeszcze sprzedać. ©fot. Ewa Bożek

  Jeszcze tylko do wtorku można kupić papierosy ze starą akcyzą. Od środy obowiązuje bezwzględna sprzedaż papierosów wyłącznie z nową banderolą. Dla palaczy oznacza to głównie konieczność wygospodarowania w swoim budżecie większej sumy pieniędzy na papierosy.
  Aleksander Kurdziel, właściciel kiosku w Stalowej Woli, ma w swoim asortymencie specjalną skrzyneczkę z papierosami ze starą akcyzą. Liczy, że dzięki

  Aleksander Kurdziel, właściciel kiosku w Stalowej Woli, ma w swoim asortymencie specjalną skrzyneczkę z papierosami ze starą akcyzą. Liczy, że dzięki obniżce cen uda się je jeszcze sprzedać. ©fot. Ewa Bożek

  Ceny papierosów

  Ceny papierosów


  L&M: było 8,05, będzie 8,95
  Marlboro: było 9,20, będzie 9,95
  Red&White: było 7,05 zł, będzie 7,95 zł  Prawie każda paczka będzie droższa o około 1 złotówkę.

  Całe zamieszanie w tej sprawie jest związane ze styczniową podwyżką podatku akcyzowego oraz zmianami przepisów. Od kilku lat akcyza na papierosy stopniowo wzrasta i wynika ze zobowiązań naszego kraju wobec Unii Europejskiej. Nasz kraj ma obowiązek podnieść ceny papierosów, do zbliżonych tych w Unii Europejskiej.

  OSTATECZNY TERMIN

  W związku z podwyżką akcyzy w styczniu tego roku, papierosy ze starą akcyzą można było jeszcze sprzedawać do końca czerwca. Dla sprzedających, którzy nie wyzbyli się jeszcze papierosów ze starą akcyzą oznacza to straty, bo muszą oni wycofać ze sprzedaży wszystkie stare paczki.

  Podobnie producenci i hurtownicy, którzy szukali bardzo różnych sposobów na pozbycie się papierosów ze starą akcyzą.

  - Nie możemy ujawnić w jaki sposób, ale udało nam się wszystkie wyzbyć. To nasza tajemnica handlowa. Teraz nie mamy w naszych hurtowniach w całym województwie podkarpackim ani jednej paczki papierosów ze starą akcyzą. U nas można już tylko kupić te z aktualną banderolą - usłyszeliśmy w podkarpackiej centrali "Ruchu".

  Zamieszanie spowodowane wprowadzeniem nowej akcyzy sprawiło, że w kioskach, czy sklepach zaczęło brakować papierosów.

  - Producenci i hurtownicy chcieli się wyzbyć papierosów ze starymi akcyzami, więc długo nie wprowadzali tych z nowymi banderolami. Ostatecznie my nie mieliśmy gdzie kupić tych najbardziej popularnych marek papierosów. Dopiero od niedawna mamy w sprzedaży papierosy z nową akcyzą i oczywiście nową, wyższą, ceną - mówi Aleksander Kurdziel, właściciel kiosku przy ulicy Okulickiego w Stalowej Woli.
  Duże sieci handlowe, żeby wyzbyć się papierosów do końca czerwca wprowadzały dość znaczne obniżki cen papierosów.

  Tak było między innymi w sklepach "Biedronki".

  Także w sieci, tesco, od momentu kiedy wprowadzono nową akcyzę, rozpoczęła się sprzedaż papierosów po promocyjnych cenach.

  - W większości sklepów udało nam się sprzedać papierosy ze starą akcyzą. Pozostałe oczywiście wycofamy ze sprzedaży - mówi Michał Kubajek, rzecznik sieci tesco.

  BEZ ZAROBKU

  Także właściciele małych interesów szukali sposobu na wyzbycie się papierosów.
  - Te ze starą akcyzą, których mi jeszcze zostało trochę, obniżam do ceny, za jaką je kupiłem. A to oznacza, że na nich nic nie zarabiam - mówi Kurdziel.

  Mariusz Rydz, były współwłaściciel hurtowni papierosów w Rzeszowie powiedział nam, że istnieje sposób na sprzedaż papierosów ze starą akcyzą.

  - Tyle, że właścicielowi się to kompletnie nie opłaca. Każdy komu zostały stare papierosy powinien, i to właściwie nie wiadomo do końca, czy w urzędzie celnym, czy skarbowym kupić nowe akcyzy, które może nakleić na stare. Takie papierosy może sprzedawać. Z tym, że każda nowa banderola kosztuje około 1,30 złotego, to podnosi koszt papierosów. Ale nie można go przerzucić na kupującego, bo sprzedający może sprzedać papierosy tylko w cenie jaka jest na paczce. A to jasno oznacza, że musiałby dołożyć jeszcze do tych papierosów z własnej kieszeni - mówi Rydz.

  Jak się dowiedzieliśmy paczka papierosów z nową akcyzą kosztuje około 1 złotych więcej. Ale hurtownicy przypominają, że tak naprawdę ceny są całkowicie uzależnione od producenta, który mimo podwyżki akcyzy nie musi podnieść ceny papierosów.

  - Jest jeden producent, który nie podniósł ceny paczki. Pozostali już tak - usłyszeliśmy w hurtowni papierosów w Stalowej Woli.

  Jak mówi Aleksander Kurdziel, wprowadzenie nakazu wycofania ze sprzedaży do końca czerwca papierosów ze starą akcyzą, uderza w drobny handel.

  - Przy takich, a nie innych dochodach, jeśli nie uda mi się sprzedać tych papierosów jeszcze dziś, to strata będzie bardzo odczuwalna. Nie mam pojęcia co zrobić z tymi papierosami. Chyba sam zacznę palić - kończy z żartem właściciel kiosku.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo