Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co pić podczas upału?

/IB/
Kiedy termometr za oknem wskazuje 30 stopni, trzeba dostarczyć swojemu organizmowi wodę. Co pić i w jakich ilościach? Jakie napoje są dobre na upał, a z jakich lepiej zrezygnować?

Przy tak wysokich temperaturach powietrza błyskawicznie tracimy wodę. To bardzo niebezpieczne, bo razem z wodą uciekają nam sole mineralne, pogarsza się praca serca, funkcjonowanie całego organizmu. Lekarze zalecają, żeby podczas upałów pić wodę mineralną, niegazowaną. Dorosły powinien wypijać do 2-3 litrów wody na dobę, żeby uniknąć odwodnienia. Zdrowie osoby mogą pić wodę wysoko zmineralizowaną, wzbogaconą wapniem i magnezem. Osoby chore na serce powinny wybrać wodę o niskiej zawartości sodu.

Od wody do soku

Można pić wodę na zmianę z sokami owocowymi, niesłodzonymi, a nawet z sokiem pomidorowym, który uzupełni potas potrzebny do prawidłowego funkcjonowania serca. Można też raczyć się schłodzonym kefirem.

Na upał nadaje się tez sok z wiśni, ponieważ wiśnie zawierają kwas jabłkowy i cytrynowy, mangan oraz jod. Zawarte w wiśniach pektyny stabilizują pracę serca, ułatwiają wiązanie we krwi i wydalanie toksycznych dla organizmu substancji, obniżają poziom cholesterolu, regulują trawienie i poprawiają apetyt.

Dobrze gasi pragnienie napój z cytryny lekko osłodzony miodem. Cytryna dodaje energii, chroni przed infekcjami, pobudza przemianę materii, pomaga pozbyć się związków toksycznych.

Herbatka na zimno

Na upał nadaje się ostudzona zielona herbata, ponieważ obniża ciśnienie tętnicze krwi, reguluje procesy trawienne, wzmacnia zęby i kości, ułatwia koncentrację i zapamiętywanie, działa pobudzająco na mózg. Ponieważ obniża poziom cholesterolu, chroni przed zawałem serca.

Rozdrażnione gorącem nerwy ukoi schłodzona herbata z melisy z sokiem pomarańczowym. Melisa działa jak środek uspokajający w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego i uczucia niepokoju. Ma również działanie antybakteryjne i korzystnie wpływa na przewód pokarmowy pobudzając wydzielanie soków trawiennych.

Dobrze gaszą pragnienie lody, ale nie klasyczne na podłożu mlecznym, bo ze względu na zawartość cukru jeszcze wzmagają pragnienie. Lepsze będą lody sorbetowe zrobione z zamrożonego musu owocowego.

Jeżeli pracujemy na otwartej przestrzeni, tracimy dużo wody, a wraz z potem cenne sole mineralne, możemy pić lekko osoloną wodę. Ale w takich warunkach powinniśmy wypijać przynajmniej 3-4 litry wody na dobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co pić podczas upału? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie