Kratki w ogrodzie, czyli jak zapewnić trochę intymności w...

  Kratki w ogrodzie, czyli jak zapewnić trochę intymności w ogrodzie?

  Agata KOWALCZYK kowalczyk@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pergola w ogrodzie może być podporą dla roślin pnących,

  Pergola w ogrodzie może być podporą dla roślin pnących, ©archiwum

  W każdym ogrodzie można ustawić wiele dekoracyjnych, przenośnych elementów. Mogą to być trejaże, pergole, altanki. Jeśli urządzenia te są dobrze wkomponowane w ogród, to mogą uatrakcyjnić jego wygląd i poprawić funkcjonalność.
  Pergola w ogrodzie może być podporą dla roślin pnących,

  Pergola w ogrodzie może być podporą dla roślin pnących, ©archiwum

  W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe drewniane konstrukcje tych budowli.
  Ustawienie każdego elementu w ogrodzie powinno być dobrze przemyślane. Gdy w małym ogródku budowle te dominują, to zdezorganizują przestrzeń. Przede wszystkim musimy się zastanowić, jaką rolę mają pełnić dodatkowe konstrukcje.

  Pergole, trejaże są przydatne w uzyskaniu przesłony od ruchliwej ulicy, nieciekawego sąsiedztwa lub gdy pragniemy odrobimy intymności. Warto je wprowadzić także do mocno nasłonecznionego ogrodu, gdzie drzewa są zbyt małe, aby zapewnić cień dla odpoczynku. Ażurowe konstrukcje zasłonią podjazd do garażu.

  Często zastosowanie takich elementów jest optymalnych rozwiązaniem dla stworzenia wysokiej przesłony brzydkiej ściany budynku sąsiada, który nie pozwala na posadzenie pnączy wspinających się po murze. Wówczas kratownice mocujemy w niewielkiej odległości od ściany i osiągamy zamierzony efekt przesłony.
  Muszą pasować

  Ważne, aby wszystkie elementy małej architektury komponowały się, były wykonane z takich samych lub podobnych materiałów i utrzymane w zbliżonej kolorystyce.

  Sprawdzonym i dobrze wyglądającym materiałem jest drewno. Wszystkie elementy powinny być dobrze zaimpregnowane, najlepiej pod ciśnieniem w specjalnych autoklawach. Powierzchniowe stosowanie impregnatów nie zapewni trwałości konstrukcji. Na drewniane elementy niekorzystny wpływ wywiera gleba, w której są umieszczone. Dlatego drewniane słupy mocuje się za pośrednictwem stalowych kotew, osadzonych w betonowym fundamencie, zachowując odstęp między drewnem a podłożem. Śruby, uchwyty, klamry powinny być z nierdzewnej stali. Wykonane z innego materiału, szybko ulegną zniszczeniu.

  Budowle ogrodowe nie muszą w całości być wykonane z drewna. Dobrym połączeniem jest na przykład drewniane zadaszenie z murowanymi słupkami.
  Trejaż, pergola, altana mogą stanowić wolno stojące elementy, ale również mogą być oparte o dom, budynek gospodarczy czy ogrodzenie.

  Podpora dla roślin

  Konstrukcje ogrodowe mogą być podporą dla roślin pnących, co należy uwzględnić przy planowaniu masywności budowli. Mocno ulistniona roślina zwłaszcza w czasie deszczu stanowi duże obciążenie dla konstrukcji, dlatego elementy powinny być dość grube. Do pnączy mających zastosowanie w okrywaniu trejaży czy pergoli należą silnie, rosnące winobluszcze, rdest Auberta, wicokrzewy, kiwi prostolistne, winorośl.

  Ogrodowe konstrukcje

  * Trejaż jest to pionowa konstrukcja w postaci ściany mniej lub bardziej ażurowej, zwykle występujący jako drewniana kratownica.
  * Pergola to przestrzenna konstrukcja składająca się z ażurowego zadaszenia wspartego na słupach lub ściankach lub na ich połączeniu.
  * Bardziej zabudowaną formą pergoli jest altana, która może być wyposażona w dodatkowe elementy, jak na przykład podłoga czy meble ogrodowe.
  dławisz okrągłolistny, glicynie czy delikatniejsze powojniki, róże pnące.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo