Lato i narkotyki - porozmawiaj z dzieckiem i obserwuj je

  Lato i narkotyki - porozmawiaj z dzieckiem i obserwuj je

  Piotr KUTKOWSKI kutkowski@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Lato i narkotyki - porozmawiaj z dzieckiem i obserwuj je

  ©archiwum

  Rozmawiaj z dzieckiem, tłumacz jakie niebezpieczeństwa niosą z sobą narkotyki i obserwuj je. Będziesz spokojniejszy.
  Lato i narkotyki - porozmawiaj z dzieckiem i obserwuj je

  ©archiwum

  TABLETKI GWAŁTU

  TABLETKI GWAŁTU


  Są niebezpieczne, można dodać do napoju bez wiedzy potencjalnej ofiary - substancje te są na ogół bezbarwne, bezzapachowe i praktycznie bez smaku. Podane w małych ilościach wywołują stan zbliżony do upojenia alkoholowego, osłabiając czujność i zwiększając uległość. Większe dawki powodują uczucie oszołomienia, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy z logicznym i wyraźnym mówieniem. Powodują jednocześnie stan nieświadomości oraz zanik pamięci bez utraty przytomności. Osoba pod wpływem takiej substancji sprawia wrażenie mocno zamroczonej alkoholem, dlatego łatwo wyprowadzić ją z lokalu pod pozorem udzielenia pomocy.  Wakacje to okres, w którym dzieci i młodzież mają więcej wolnego czasu i więcej swobody. Mniejszy zwykle niż przez cały rok jest za to nadzór rodziców. Ten fakt znakomicie potrafią wykorzystywać handlarze narkotyków.

  Marihuana, amfetamina, kokaina, tabletki ekstazy - po narkotyki sięgają też coraz młodsze dzieci, pierwsze kontakty ze środkami odurzającymi mają za sobą już 10-latki! Wiek inicjacji narkotycznej dzieci obniża się, a jednocześnie rośnie lęk dorosłych w obliczu zagrożenia narkomanią.

  Zdaniem policji zjawisko stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci oraz młodzieży, a także jest przyczyną wielu negatywnych zachowań. Dotyczy wszystkich grup i kręgów społecznych, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy statusu materialnego. Stale też obserwuje się wzrost przestępczości związanej z narkomanią, w tym przestępczości nieletnich, związanej z zażywaniem środków odurzających.

  UWAGA NA DILERÓW
  Wakacje stają się często okazją do pierwszego kontaktu z narkotykami. Może to nastąpić w miejscu zamieszkania, na dyskotece, podczas zorganizowanych wyjazdów. Handlarze narkotyków mogą zachęcać na rożne sposoby do skorzystania ze środków odurzających. Często pierwsze porcje są nawet rozdawane. Handlarze doskonale kalkulują i wiedzą, że taka inwestycja im się opłaci. Młody człowiek, który zakosztuje narkotyków, potem często się od nich uzależnia. A wtedy gotów jest zapłacić każdą cenę, by je zdobyć.

  CO CIĘ POWINNO NIEPOKOIĆ?

  CO CIĘ POWINNO NIEPOKOIĆ?


  Masz prawo sądzić, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, gdy zauważysz kilka z wymienionych niżej objawów równocześnie: staje się obce, mimo, że wcześniej byliście blisko, unika kontaktu, kręci w rozmowie, kłamie; ma kłopoty z nauką, choć wcześniej dobrze sobie radziło, wagaruje; ma częste zmiany nastroju; jest niecierpliwe, rozdrażnione; jest na zmianę pobudzone lub ospałe, sypia o dziwnych porach; znika często w ciągu dnia z domu, pod dowolnym pretekstem i stara się unikać kontaktu po powrocie; wraca bardzo późno lub bez uzgodnienia nocuje poza domem; ma nowych znajomych, których nie chce zapraszać do domu; kwestionuje szkodliwość narkotyków, uważa, że powinny być zalegalizowane; ma nadmierny apetyt lub nie ma apetytu; często wyczuwasz od niego woń alkoholu; ma przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, przewlekły katar; w jego pokoju dziwnie pachnie, miewa fifki i fajki różnych kształtów, bibułki do skrętów, biały proszek, pastylki nieznanego pochodzenia, opalone folie aluminiowe, leki bez recept, nieznane chemikalia; reaguje rozdrażnieniem na próby uzyskania przez rodziców informacji o tych kontaktach; z domu znikają pieniądze i wartościowe przedmioty.  OBSERWOWANIE
  Policja radzi, by rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach związanych z narkotykami, a jednocześnie też bacznie obserwować swoich podopiecznych, zwracać uwagę na ich wygląd i zachowanie. Niepokojącym zjawiskiem może być znikanie pieniędzy i cennych przedmiotów z domu, niechęć do rozmów, unikanie kontaktu, kręcenie w rozmowie, kłamstwa. Również znikanie często w ciągu dnia z domu, pod dowolnym pretekstem, unikanie kontaktu po powrocie, czy też wracanie bardzo późno lub bez uzgodnienia nocowanie poza domem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo