Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato i narkotyki - porozmawiaj z dzieckiem i obserwuj je

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
archiwum
Rozmawiaj z dzieckiem, tłumacz jakie niebezpieczeństwa niosą z sobą narkotyki i obserwuj je. Będziesz spokojniejszy.

TABLETKI GWAŁTU

TABLETKI GWAŁTU

Są niebezpieczne, można dodać do napoju bez wiedzy potencjalnej ofiary - substancje te są na ogół bezbarwne, bezzapachowe i praktycznie bez smaku. Podane w małych ilościach wywołują stan zbliżony do upojenia alkoholowego, osłabiając czujność i zwiększając uległość. Większe dawki powodują uczucie oszołomienia, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy z logicznym i wyraźnym mówieniem. Powodują jednocześnie stan nieświadomości oraz zanik pamięci bez utraty przytomności. Osoba pod wpływem takiej substancji sprawia wrażenie mocno zamroczonej alkoholem, dlatego łatwo wyprowadzić ją z lokalu pod pozorem udzielenia pomocy.

Wakacje to okres, w którym dzieci i młodzież mają więcej wolnego czasu i więcej swobody. Mniejszy zwykle niż przez cały rok jest za to nadzór rodziców. Ten fakt znakomicie potrafią wykorzystywać handlarze narkotyków.

Marihuana, amfetamina, kokaina, tabletki ekstazy - po narkotyki sięgają też coraz młodsze dzieci, pierwsze kontakty ze środkami odurzającymi mają za sobą już 10-latki! Wiek inicjacji narkotycznej dzieci obniża się, a jednocześnie rośnie lęk dorosłych w obliczu zagrożenia narkomanią.

Zdaniem policji zjawisko stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci oraz młodzieży, a także jest przyczyną wielu negatywnych zachowań. Dotyczy wszystkich grup i kręgów społecznych, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy statusu materialnego. Stale też obserwuje się wzrost przestępczości związanej z narkomanią, w tym przestępczości nieletnich, związanej z zażywaniem środków odurzających.

UWAGA NA DILERÓW
Wakacje stają się często okazją do pierwszego kontaktu z narkotykami. Może to nastąpić w miejscu zamieszkania, na dyskotece, podczas zorganizowanych wyjazdów. Handlarze narkotyków mogą zachęcać na rożne sposoby do skorzystania ze środków odurzających. Często pierwsze porcje są nawet rozdawane. Handlarze doskonale kalkulują i wiedzą, że taka inwestycja im się opłaci. Młody człowiek, który zakosztuje narkotyków, potem często się od nich uzależnia. A wtedy gotów jest zapłacić każdą cenę, by je zdobyć.

CO CIĘ POWINNO NIEPOKOIĆ?

CO CIĘ POWINNO NIEPOKOIĆ?

Masz prawo sądzić, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, gdy zauważysz kilka z wymienionych niżej objawów równocześnie: staje się obce, mimo, że wcześniej byliście blisko, unika kontaktu, kręci w rozmowie, kłamie; ma kłopoty z nauką, choć wcześniej dobrze sobie radziło, wagaruje; ma częste zmiany nastroju; jest niecierpliwe, rozdrażnione; jest na zmianę pobudzone lub ospałe, sypia o dziwnych porach; znika często w ciągu dnia z domu, pod dowolnym pretekstem i stara się unikać kontaktu po powrocie; wraca bardzo późno lub bez uzgodnienia nocuje poza domem; ma nowych znajomych, których nie chce zapraszać do domu; kwestionuje szkodliwość narkotyków, uważa, że powinny być zalegalizowane; ma nadmierny apetyt lub nie ma apetytu; często wyczuwasz od niego woń alkoholu; ma przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, przewlekły katar; w jego pokoju dziwnie pachnie, miewa fifki i fajki różnych kształtów, bibułki do skrętów, biały proszek, pastylki nieznanego pochodzenia, opalone folie aluminiowe, leki bez recept, nieznane chemikalia; reaguje rozdrażnieniem na próby uzyskania przez rodziców informacji o tych kontaktach; z domu znikają pieniądze i wartościowe przedmioty.

OBSERWOWANIE
Policja radzi, by rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach związanych z narkotykami, a jednocześnie też bacznie obserwować swoich podopiecznych, zwracać uwagę na ich wygląd i zachowanie. Niepokojącym zjawiskiem może być znikanie pieniędzy i cennych przedmiotów z domu, niechęć do rozmów, unikanie kontaktu, kręcenie w rozmowie, kłamstwa. Również znikanie często w ciągu dnia z domu, pod dowolnym pretekstem, unikanie kontaktu po powrocie, czy też wracanie bardzo późno lub bez uzgodnienia nocowanie poza domem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lato i narkotyki - porozmawiaj z dzieckiem i obserwuj je - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie