30, 50, a nawet 70 procent taniej można kupić ubrania, buty...

  30, 50, a nawet 70 procent taniej można kupić ubrania, buty czy sprzęt RTV. Jednak lepiej uważać

  Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  30, 50, a nawet 70 procent taniej można kupić ubrania, buty czy sprzęt RTV. Jednak lepiej uważać

  ©archiwum

  Dla wielu z nas taki upust jest propozycją nie do odrzucenia. Jednak nawet w zakupowej gorączce warto pamiętać o prawach konsumenckich, które nam przysługują i wiedzieć jak je egzekwować.
  30, 50, a nawet 70 procent taniej można kupić ubrania, buty czy sprzęt RTV. Jednak lepiej uważać

  ©archiwum

  Aż 31 procent Polaków regularnie śledzi oferty promocyjne, chętnie wydajemy też pieniądze na towar przeceniony. Nie zawsze jednak taki zakup oznacza oszczędności. Żeby tego uniknąć sprawdźmy wcześniej, czy dana oferta rzeczywiście jest dla nas najkorzystniejsza. W tym celu porównajmy oferty innych sklepów - może się okazać, że dany produkt w innym sklepie, nawet bez promocji będzie kosztować mniej.

  O CZYM JESZCZE PAMIĘTAĆ?
  Jeżeli produkt kupiony na wyprzedaży posiada wady, mamy prawo go reklamować. Reklamację składamy na piśmie u sprzedawcy. Możemy to zrobić w ciągu dwóch lat od zakupu, jednak nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady.

  Jeżeli przekroczymy ten termin, stracimy przysługujące nam uprawnienia.
  Należy pamiętać, że jeżeli przyczyną obniżenia ceny jest wada produktu, o której wiedzieliśmy podczas zakupu, nie możemy go z tego powodu reklamować. Składając reklamację możemy w pierwszej kolejności żądać bezpłatnej naprawy lub wymiany towaru na nowy. Zwrotu pieniędzy możemy domagać się w przypadku, kiedy sprzedawca nie jest w stanie naprawić ani wymienić produktu lub takie działania wymagają nadzwyczajnych kosztów.

  Pamiętajmy, żeby zachować paragon, który jest potwierdzeniem zakupu. Powinniśmy go otrzymać bez względu na to, czy zakupów dokonujemy w supermarkecie czy na bazarze.
  CENA, GWARANCJA I ZWROT
  Podobnie jak niezgodność towaru z umową - umożliwia ona konsumentowi dochodzenie roszczeń w przypadku, gdy nabyta rzecz okazała się wadliwa. Gwarancja jest jednak dobrowolna - przedsiębiorca może jej udzielić, ale nie musi. Jej udzielenie nie może pociągać za sobą konieczności uiszczenia opłaty. Ponadto gwarancja nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień do reklamacji towaru niezgodnego z umową.

  Jeśli kupiony na wyprzedaży produkt nie ma wad, a jedynie stwierdzamy, że nam się po prostu nie podoba, to tylko od dobrej woli sprzedawcy zależy, czy przyjmie go z powrotem i zwróci nam pieniądze. Przedsiębiorcy coraz częściej stosują taką praktykę.

  Tłok panujący w sklepach oraz pośpiech powodują, że kupujemy nieuważnie, nie zwracając uwagi na cenę. Zdarza się, że dopiero przy kasie dowiadujemy się, że za produkt musimy ostatecznie zapłacić więcej. Pamiętajmy, że cena podana na półce lub na metce jest obowiązującą. W związku z tym, mamy prawo kupić produkt po tej właśnie cenie.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo