Stażysta nie ma urlopu

  Stażysta nie ma urlopu

  /and/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Stażysta nie ma urlopu

  ©archiwum

  Stażyście nie przysługuje prawo do urlopu okolicznościowego, ani normalny urlop wypoczynkowy. Dlaczego? Bo nie jest zwykłym pracownikiem.
  Stażysta nie ma urlopu

  ©archiwum

  Staż jest odbywany u określonego pracodawcy na mocy skierowania wydanego przez starostę. Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy starostą a konkretnym pracodawcą. Natomiast stażysta - w pełnym rozumieniu kodeksu pracy - nie jest pracownikiem firmy, w której odbywa staż na podstawie skierowania starosty.

  Dlatego stażysta nie może skorzystać z pełni praw pracowniczych takich jak pracownik "na etacie".
  Nie nabywa on uprawnień wynikających ze stosunku pracy, jak choćby prawa do urlopu wypoczynkowego, czy też urlopu okolicznościowego (na przykład związanego ze ślubem, czy też pogrzebem najbliższych osób), gdyż są to uprawnienia należne jedynie pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy na podstawie umowy o pracę.

  Stażyście przysługuje natomiast zamiast urlopu jedynie prawo do dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Warto zauważyć, iż dni wolnych, na wniosek złożony przez pracownika, udziela pracodawca, a nie starosta. Za te dni wolne, stażyście przysługuje stypendium wypłacane przez starostę.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Zobacz koniecznie:

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama