Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź zniszczyła ci firmę - wystąp o ulgę do fiskusa

Józef Lonczak
W powodzi na Podkarpaciu nie ucierpiały tylko gospodarstwa domowe ale także firmy.
W powodzi na Podkarpaciu nie ucierpiały tylko gospodarstwa domowe ale także firmy. fot. archiwum
Jeśli jesteś właścicielem firmy dotkniętej przez powódź i masz problemy z zapłatą podatku złóż w urzędzie skarbowym wniosek o pomoc w spłacie należności. Bez wniosku fiskus sam z siebie niczego w twojej sprawie nie zrobi.

Spora grupa przedsiębiorców z naszego regionu poniosła dotkliwe straty w wyniku ostatnich powodzi, które nawiedziły Podkarpacie. Dotyczy m.in. firm z powiatów ropczycko-sędziszowskiego, dębickiego i mieleckiego. Nieszczęścia chodzą jednak parami. Przedsiębiorcy oprócz wysokich strat materialnych, zniszczonych sklepów i firm usługowo-produkcyjnych mają również kłopot z płaceniem należności podatkowych.

Poniosłeś straty masz prawo złożyć wniosek

Okazuje się, że nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, iż mogą wystąpić o ulgę do fiskusa, o ile ich firma poniosła znaczne straty materialne w wyniku działania żywiołu. Tym bardziej, że umożliwiają to przepisy ordynacji podatkowej.
Do kogo właściciele firm poszkodowanych przez powódź mogą się zgłaszać?

Do właściwego naczelnika

- Przedsiębiorcy w sytuacji, kiedy w wyniku strat powodziowych mają kłopoty z zapłaceniem podatków mogą składać wnioski do właściwych miejscowo naczelników urzędów skarbowych o przesunięcie terminu zapłaty, rozłożenie na raty czy umorzenie częściowe należności. Naczelnicy będą takie wnioski rozpatrywać bardzo wnikliwie - odpowiada Ryszard Frużyński, wicedyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie.

Uzasadnienie musi być

Okazuje się, że wniosek musi być uzasadniony. - Samo złożenie wniosku o zastosowanie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego nie wystarczy. Zastosowanie ulgi ma charakter uznaniowy. Dlatego poszkodowany powinien podać przynajmniej wstępnie wysokość strat i zniszczeń spowodowanych przez żywioł. Nie wszystkie, bowiem firmy znajdujące się nawet w powiatach szczególnie dotkniętych przez powódź poniosły duże straty - wyjaśnia wicedyrektor Frużyński.

Konieczny jest wniosek podatnika

Warto także wiedzieć, że urzędy skarbowe same z siebie nie będą stosować ulg podatkowych wobec firm zniszczonych przez powódź. Ich właściciele muszą sami wystąpić z wnioskiem. Jednak w tym przypadku zachodzą uzasadnione okoliczności, aby naczelnicy urzędów skarbowych podeszli życzliwie do tego typu próśb.

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych wynikające z ustawy ordynacja podatkowa (Dz. Ustaw nr 8 z 2005 r. poz. 60 z późn. zm.) :

Art. 67a. § 1. Organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
§ 2. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje równie, umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.

Art. 67b. § 1. Organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarcza może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, określonych w art. 67a:
3) które stanowią pomoc publiczną:

a) udzielana w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia,
Źródło: Powódź zniszczyła ci firmę - wystąp o ulgę do fiskusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie