Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Leśne" subaru

Jerzy STOBIECKI [email protected]
Subaru forester należy do najchętniej kupowanych aut japońskiej marki
Subaru forester należy do najchętniej kupowanych aut japońskiej marki J. Stobiecki
Nowe wcielenie forestera oferowane jest z pierwszym w historii silnikiem Diesla

Gdy w 1997 roku na rynku pojawiła się pierwsza generacja subaru forester, auta tego segmentu nazywano "rekreacyjnymi". Wyglądały jak podwyższone kombi i miały umożliwiać jazdę po drodze, a także w terenie. Forester był jednym z najlepszych aut w tej klasie.
Po dwunastu latach segment zmienił nazwę na SUV, nadwozia mają więcej wspólnego z terenowym autem niż kombi, a wnętrzom "bliżej" do limuzyn. Samochód ma być uniwersalny i dawać maksimum radości z jazdy, zarówno kierowcom, jak i pasażerom. A subaru forester trzeciej generacji dalej jest jednym z najlepszych aut w klasie. A od niedawna oferowany jest z pierwszym w historii marki silnikiem wysokoprężnym w układzie bokser, charakterystycznym dla wszystkich modeli subaru.

LEŚNE AUTO

Sama nazwa japońskiego auta zdradza jego przeznaczenie. Forester to po prostu "leśnik", czyli samochód, którym bez obaw możemy zjechać z asfaltowej drogi. Jego najnowsze wcielenie jest o 75 milimetrów dłuższe, 45 mm szersze i 110 mm wyższe. Zwiększenie wymiarów poprawiło i tak dobre, własności terenowe, pozwalając przede wszystkim na pokonywanie bardziej stromych podjazdów.
Na powiększeniu wymiarów, zyskała także estetyka. Nadwozie jest bardziej proporcjonalne. Styliści nie zdecydowali się na szokujące rozwiązania. Nadwozie prezentuje się efektownie, a dzięki wyraźnie zaznaczonym nadkolom i masywnym zderzakom forester wygląda na solidne auto, którym bez obaw można poruszać się w terenie.
Wnętrze jest przestronne i wygodne. Czytelna deska rozdzielcza zawiera niezbędne wskaźniki, z niebieskim tłem pod cyframi obrotomierza, prędkościomierza i wskaźnika poziomu paliwa. Niebieskie światła wykorzystane zostały do oświetlenia wnętrza. Przy komplecie pięciu osób w samochodzie, bagażnik ma pojemność 450 litrów. Po złożeniu oparć tylnych siedzeń, pojemność bagażnika rośnie do 1660 litrów.

TURBOBOKSER

Rewolucyjne rozwiązanie znajdziemy po maską. Subaru zdecydowało się po raz pierwszy w historii zaproponować swoim klientom turbodoładowany silnik wysokoprężny. Ale jak się okazuje, jedyna zmiana to rodzaj paliwa. Diesel, tak jak silniki benzynowe to czterocylindrowy bokser, czyli silnik z przeciwbieżnym układem tłoków. Wydaje podobne, rasowo brzmiące dźwięki i zapewnia podobne osiągi jak wolno ssący silnik benzynowy, pozwalając przy tym zaoszczędzić. Jednym słowem bardzo "pasuje" do forestera. Średnie spalanie wynosi 6,3 litra oleju napędowego na 100 km. Moment napędowy o wartości 350 Nm przenoszony jest poprzez 6-stopniową, manualną skrzynię biegów, tradycyjnie dla japońskiej marki, na wszystkie cztery koła. W utrzymaniu prawidłowego toru jazdy pomaga system kontroli trakcji. Oprócz silnika Diesla oferowane są także dwie jednostki benzynowe 2,0 litra w wersji wolno ssącej oraz z turbosprężarką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Leśne" subaru - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie