Do ZUS potrzebny cyfrowy autograf

  Do ZUS potrzebny cyfrowy autograf

  Anna NIEDZIELSKA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Do ZUS potrzebny cyfrowy autograf
  Od wczoraj dokumenty, jakie drogą elektroniczną trafiają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych muszą być opatrzone kwalifikowanym, tzn. bezpiecznym podpisem elektronicznym.
  Do ZUS potrzebny cyfrowy autograf
  Oznacza to, że firmy które korzystały z certyfikatów wydanych przez ZUS muszą postarać się o podpis elektroniczny albo wrócić do papierowych deklaracji. O elektronicznej zmianie było wiadomo przynajmniej od dwóch lat, kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jednocześnie wprowadzono jednak okres przejściowy, w ciągu którego firmy mogły się postarać o e-podpisy z certyfikatem.

  Ponieważ podpis elektroniczny jest traktowany jako odpowiednik własnoręcznego podpisu składanego pod dokumentem papierowym, certyfikaty kwalifikowane wykorzystywane do jego składania mogą służyć między innymi do opatrywania dowolnych dokumentów bezpiecznym podpisem elektronicznym, składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, elektronicznej wymiany informacji z urzędami, wystawiania faktur elektronicznych czy udziału w aukcjach elektronicznych.

  Aby uzyskać taki podpis, trzeba zwrócić się do jednego z działających centrów certyfikacji, ich wykaz publikowany jest na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji pod adresem www.nccert.pl

  Gdzie po e-podpis z certyfikatem?

  Gdzie po e-podpis z certyfikatem?


  Kwalifikowany certyfikat bezpiecznego podpisu elektronicznego, wraz z urządzeniem do jego składania, należy nabyć bezpośrednio w kwalifikowanym centrum certyfikacji. Są nimi między innymi:
  * Krajowa Izba Rozliczeniowa Spółka Akcyjna - www.kir.pl
  * Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych Spółka Akcyjna - www.sigillum.pl
  * Unizeto Technologies Spółka Akcyjna - www.certum.pl  Wydanie tego typu certyfikatu jest usługą płatną. Koszt zależy m.in. od centrum certyfikacji i okresu, na jaki zostaje wydany certyfikat. Z uwagi na to, że jest on zapisany na specjalnej karcie kryptograficznej konieczne jest także nabycie odpowiedniego czytnika tych kart. Pełną gamę urządzeń, które muszą spełniać określone normy wynikające z przepisów prawa, oferują razem z podpisem elektronicznym wydające je centra.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo