Co zamiast mleka? Ryby, rośliny strączkowe i warzywa

  Co zamiast mleka? Ryby, rośliny strączkowe i warzywa

  Aleksandra KOS

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jest wiele powodów dla których ludzie rezygnują ze spożywania produktów mlecznych: wegetarianizm, uczulenie na laktozę oraz ogólna niechęć do mleka. Dobrą alternatywą dla tych osób są produkty bogate w wapń i witaminę D.
  Co zamiast mleka? Ryby, rośliny strączkowe i warzywa
  Wapń jest głównym składnikiem zębów i kości, bierze udział w krzepnięciu krwi oraz wspomaga układ nerwowy i mięśniowy. Gdy brakuje go w naszym organizmie kości staja się słabsze, bardziej łamliwe co w konsekwencji może prowadzić do osteoporozy. Z kolei w przyswajaniu wapnia decydującą rolę odgrywa witamina D

  WAŻNY WAPŃ
  Najwięcej wapnia znajdziemy w produktach mlecznych. Oprócz nich minerał ten występuje również w rybach szczególnie szprotkach i sardynkach, które spożywane są razem z kręgosłupem. Również w produktach roślinnych - kapuście, kukurydzy, marchwi, szpinaku, natce pietruszki, brokułach, fasoli, grochu, soi oraz orzechach włoskich, laskowych, migdałowych i nasionach słonecznika znajdziemy dużo tego minerału. Bogatym źródłem wapnia jest również sok pomarańczowy.

  Warto pamiętać, że niektóre produkty spożywcze zmniejszają naszą zdolność do przyswajania wapnia. Są nimi przed wszystkim: szczaw, rzodkiewka, szpinak rabarbar oraz piwo, herbata i mocna kawa. Z kolei nadużywanie potraw typu "fast - food" nasila wydalanie z naszego organizmu tego pierwiastka .

  I WITAMINA D
  Bardzo ważnym składnikiem pokarmowym, koniecznym dla prawidłowego uwapnienia kości jest witamina D. Duże jej ilości zawarte są w rybim tłuszczu - tranie, grzybach - najwięcej w borowikach, oraz żółtkach jaj. Można ją także wytworzyć w skórze człowieka pod wpływem promieni słonecznych. W letni dzień wystarczy krótki pobyt na słońcu, aby pokryć dobowe zapotrzebowanie na witaminę D. Dlatego oprócz diety bardzo ważne jest uprawianie sportów na świeżym powietrzu zwłaszcza w letnie miesiące. Natomiast zimą możemy zakupić w aptece preparaty bogate w witaminę D.  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo