Sposób na krwiopijcę

  Sposób na krwiopijcę

  Aleksandra KOS kos@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

   Sposób na krwiopijcę
  Komary pojawiają się wszędzie tam gdzie są ludzie i bezlitośnie atakują. Spotkań z nimi przeważnie nie da się uniknąć więc podpowiadamy jak skutecznie chronić się przed krwiopijczymi owadami.
   Sposób na krwiopijcę
  Komary są bliskimi krewnymi muchy, ale równocześnie są zdecydowanie bardziej od nich uciążliwe. Potrafią nam popsuć wyjazd pod namiot, wyprawę do lasu, nad wodę czy grillowanie w ogrodzie. Najczęściej możemy spotkać je w okolicach zbiorników wodnych oraz na podmokłych terenach. Owady ludzi wyczuwają przede wszystkim po zapachu. I dlatego większość środków odstraszających komary jest oparta na olejkach eterycznych.

  Pachnące sposoby
  Sposobów na obronę przed atakiem komarów jest wiele.
  Można zabezpieczać się naturalnymi sposobami.
  Na przykład wanilią, lawendą, miętą i cytryną. Komary nie lubią bowiem tych zapachów, a poza tym aromatyczne olejki maskują wabiący je zapach ludzkiego ciała. Tak więc pomóc może chociażby waniliowy aromat do ciasta czy ustawiona w oknie miseczka z olejkiem miętowym.

  Jeśli nie chcemy towarzystwa komarów w domu możemy ustawić również na parapecie lawendę w doniczce, spodeczek z ułożonymi na nim plasterkami cebuli lub zawiesić w oknie kilka listków świeżych pomidorów. Dobry efekt daje także olejek o zapachu bazylii, w którym możemy namoczyć watę i postawić ją na stole. Komary nie znoszą olejku cytrynowego. Wystarczy nawet kilka kropli w naczyniu przy oknie, a owady te będą omijać nasze mieszkania szerokim łukiem.

  Przed komarami na balkonie lub w ogrodzie możemy ratować się odpowiednimi roślinami. Należą do nich pelargonie, kocimiętka oraz roślina o nazwie plectranthus, wydzielająca przy dotyku specyficzny zapach, którego nie znoszą komary.


  Broń chemiczna...
  Walczyć z komarami można również stosując preparaty, które skutecznie je odstraszają. Jeśli planujemy wieczorne posiedzenie w ogrodzie warto zaopatrzyć się w specjalne kadzidełka, świece lub lampy, które można rozstawić w pobliżu stołu.

  Bardzo ważne jest także odpowiednie ubranie - w walce z komarami pomagają długie rękawy i nogawki. One z pewnością ograniczą ilość ukąszeń.

  W przypadku wyprawy poza dom, na przykład na ryby, wygodniejsze w użyciu będą natomiast spraye i żele, którymi należy posmarować odkryte części ciała. Możemy je kupić bez recepty w każdej aptece. W pomieszczeniach wygodne w użyciu są specjalne urządzenia zapachowe, które często są w wersji podłączanej do prądu.

  ...i mechaniczna
  Bardzo skuteczne są także moskitiery. Siatkę do zabezpieczania okien i drzwi można kupić, tak jak materiał, na metry i umocować za pomocą taśmy klejącej lub pinezek.

  Najpewniejszym sposobem na komary jest unikanie miejsc, w których prawdopodobieństwo spotkania z nimi jest największe. Owady te składają jaja w wodzie i najbardziej lubią płytkie, spokojne zbiorniki, a nawet większe kałuże. Dlatego musimy pamiętać, aby w ogrodzie, szczególnie pod oknami domu, nie stały naczynia napełnione wodą.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo