Podkarpackie szpitale dostaną pieniądze z NFZ za...

  Podkarpackie szpitale dostaną pieniądze z NFZ za nadwykonania

  Małgorzata Motor

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Podkarpackie szpitale dostaną pieniądze z NFZ za nadwykonania

  ©fot. archiwum

  O 94 mln zł zwiększył się budżet podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Z tego 46 mln zł trafi do podkarpackich szpitali. I to tylko do tych, które zrobiły w tym roku najwięcej nadwykonań.
  Podkarpackie szpitale dostaną pieniądze z NFZ za nadwykonania

  ©fot. archiwum

  23 mln zł trafi na podstawową opiekę zdrowotną, 17 mln zł na refundację leków, a na sprzęt ortopedyczny 3,7 mln zł. Pozostałe 46 mln zł zasilą konta szpitali. Których?

  - Głównie tych, które w tym roku zrobiły najwięcej nadwykonań. Na pewno dostanie je szpital w Przemyślu, bo tam sytuacja jest dramatyczna. Jeszcze jednak nie zapadła decyzja, ile pieniędzy dostaną poszczególne szpitale -wyjaśnia Marek Jakubowicz, rzecznik oddziału NFZ w Rzeszowie.

  Tylko w tym roku podkarpackie szpitale zrobiły nadwykonania na 120 mln zł.
  To dwa razy tyle co w całym ub. roku. Wszystko przez to, że dwa lata temu wprowadzono tzw. algorytm podziału pieniędzy na zdrowie. Zgodnie z nim brane są pod uwagę m.in. koszty pracy w danym województwie.

  Obliczane są one w oparciu o przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie. Przez to Podkarpacie dostaje najmniej kasy w kraju. Na jednego ubezpieczonego przypada 1246 zł. W sumie na dzieleniu pieniędzy na dotychczasowych zasadach tracimy rocznie prawie 400 mln zł.

  Takiemu podziałowi pieniędzy sprzeciwiają się związki zawodowe pielęgniarek i położnych zrzeszone w Porozumieniu na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej, które pod koniec lipca protestowały przed rzeszowskim oddziałem NFZ. Wspiera ich też jej dyrekcja, wojewoda i marszałek.

  Z kolei wczoraj samorządowcy wschodniej części Polski dyskutowali w Lublinie o zmianie sposobu podziału kasy z NFZ. Uczestniczył w nim wicemarszałek Kazimierz Ziobro. Efekty tych rozmów na razie nie są znane.
  Źródło: NFZ zapłaci podkarpackim szpitalom za nadwykonania

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo