Tysiące ukaranych nie płaci mandatów. Jak urzędy będą...

  Tysiące ukaranych nie płaci mandatów. Jak urzędy będą odzyskiwać pieniądze?

  Ewa BOŻEK

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kierowcy mandaty przyjmują, ale co trzeci z nich nie ma zamiaru zapłacić.

  Kierowcy mandaty przyjmują, ale co trzeci z nich nie ma zamiaru zapłacić.

  Czy urzędy skarbowe nadal będą mogły zajmować rachunki bankowe osób, które nie płacą mandatów? Co trzeci ukarany kierowca na Podkarpaciu ich nie płaci.
  Kierowcy mandaty przyjmują, ale co trzeci z nich nie ma zamiaru zapłacić.

  Kierowcy mandaty przyjmują, ale co trzeci z nich nie ma zamiaru zapłacić.

  Czy orzeczenie Najwyższego Sądu Administracyjnego, które stwierdza, że urzędy skarbowe nie mogą ich pobierać z kont bankowych osób niepłacącym mandatów, może sprawić, że ich ściągalność będzie jeszcze niższa?

  Tylko w naszym województwie w rejestrze dłużników, którzy w pierwszym półroczu tego roku nie zapłacili mandatu wystawionego przez policjantów jest prawie 22 tysiące 500 osób. W całym ubiegłym było ich ponad 65 tysięcy! W lipcu tego roku mamy takich osób już prawie 7 tysięcy 400.

  KONTA DŁUŻNIKÓW

  Czy jeśli urzędy skarbowe stracą możliwość zajmowania pieniędzy dłużników za niezapłacone mandaty na ich kontach bankowych, to okaże się, że nie uda się odzyskać tych pieniędzy?

  Być może stanie się tak po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w rozpatrywanym ostatnio przypadku orzekł, że ściągnięcie z konta bankowego pieniędzy za niezapłacony mandat narusza ustawę o ochronie danych osobowych oraz łamie tajemnicę bankową.
  Izby Skarbowe uspokajają, że istnieje wiele możliwości odzyskania pieniędzy za niezapłacone mandaty.
  - Naczelnicy urzędów skarbowych mają wiele skutecznych środków egzekucji pieniężnych. Można je pobrać ze zwrotu nadpłaty podatku takiej osoby, wynagrodzenia, emerytury, renty To nie koniec. U takiej osoby może pojawić się także poborca podatkowy w celu uregulowania zaległej kwoty. Możliwe jest jeszcze także jej zajęcie na rachunkach bankowych - wymienia Magdalena Burek z rzeszowskiej Izby Skarbowej.

  JAK INTERPRETOWAĆ

  W urzędach skarbowych nie wiedzą na razie jak postępować w kontekście orzeczenia Najwyższego Sądu Administracyjnego.
  - Przypuszczam, że orzeczenie bardziej będzie dotyczyć sprawy wykorzystania w egzekucji numerów kont bankowych, które posiadamy, ponieważ podają je sami podatnicy. Zdajemy sobie sprawę, że zgodnie z prawem bankowym naczelnicy urzędów skarbowych nie mogą wystąpić do banku o udostępnienie takich danych. Nigdy w ten sposób nie postępowaliśmy - mówi Anna Miszczyszyn ze stalowowolskiego Urzędu Skarbowego.

  Urzędnicy przyznają jednak, że zajęcie długu na koncie dłużnika było do tej pory najbardziej popularną formą odzyskiwania pieniędzy od osób, które nie płaciły mandatów.

  NADAL BĘDĄ SKUTECZNI

  Urzędnicy zapewniają, że ściągalność mandatów nie spadnie.
  Już teraz nie jest ona zbyt wysoka. - W pierwszym półroczu tego roku mandatów nie zapłaciło około 35 procent ukaranych osób. W lipcu 57 procent. A to oznacza, że na konto urzędu wojewódzkiego za mandaty wpłynęło o ponad 5 milionów 500 tysięcy złotych mniej niż powinno - mówi Wiesław Bek, rzecznik prasowy Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

  Warto dodać, że w parlamencie trwają właśnie prace nad zmianami w przepisach drogowych, które mają między innym skutecznie odstraszyć kierowców od zbyt szybkiej jazdy. A batem na piratów drogowych maja być bardzo wysokie mandaty.


  DROŻSZE MANDATY

  Będą one mniej więcej 100 procent wyższe od dotychczas obowiązujących. I tak, jeśli dziś przekroczymy prędkość od 5 do 10 kilometrów powyżej dozwolonej, to zapłacimy mandat maksymalnie 50 złotowy, w przyszłości będzie to 100 złotych. Teraz za jazdę powyżej 50 kilometrów do obwiązującej prędkości możemy się liczyć z mandatem 500 złotowym, w przyszłości może to być nawet 900 złotych!
  Niestety, jeśli nie będzie skutecznych sposobów na zmuszenie kierowców do płacenia mandatów, to nawet te dwukrotnie wyższe mogą nie pohamować piratów drogowych, którzy będą przekonani, że nawet jeśli mandat dostaną to go zapłacić nie muszą.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo