Copa... Copacabana...

  Copa... Copacabana...

  Jarosław PANEK panek@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Abażury do lamp można zrobić ze zużytych filtrów do kawy.

  Abażury do lamp można zrobić ze zużytych filtrów do kawy. ©Dawid Łukasik

  Rzadko można w Europie podziwiać pomysły projektantów z Brazylii. Oto próbka ich możliwości. Jeśli ktoś sądził, że fotel z tektury to szczyt ekologicznych pomysłów projektantów, był w błędzie. Brazylijczycy pokazali na targach we Frankfurcie mnóstwo ciekawych przedmiotów, wykonanych ze… starych gazet. Tacki czy podkładki z kolorowych czasopism wyglądały po prostu świetnie.
  Abażury do lamp można zrobić ze zużytych filtrów do kawy.

  Abażury do lamp można zrobić ze zużytych filtrów do kawy. ©Dawid Łukasik  Młodzi projektanci z Ameryki Południowej też nie oparli się modzie na ekologię. Tylko że pokazali większą wyobraźnię i radość tworzenia. Podczas, gdy Europa zaledwie na nowo odkryła karton i to w stosunkowo surowej formie, Ameryka Łacińska znalazła mnóstwo innych materiałów z recyclingu. Świetnych, powszechnie dostępnych, a przy tym ciekawych. Bo cytowany już fotel z tektury jest co najwyżej pojedynczą i średnio zachwycającą ciekawostką w pokoju młodego człowieka, podczas gdy abażur lampy wykonany z… zużytych filtrów do kawy nie dość, że świetnie wygląda w stylowym lub etnicznym wnętrzu, to jeszcze mógłby rozwiązać problem tego typu odpadów i daje miłe dla oka, intymne światło. W dodatku każdy taki abażur z natury rzeczy ma inną kolorystykę i jest niepowtarzalny.

  Podobnie jak niepowtarzalna jest podkładka pod gorące kubki i szklanki wykonana ze zwiniętych w rulony oraz skręconych niczym ślimak pasków starych kolorowych czasopism. Jeszcze ciekawiej wygląda wykonana według tego samego pomysłu tacka na owoce. Drewnianą konstrukcję szkieletu wypełniają starannie zwinięte w długie paski stare gazety. Szczytem wykorzystania takich kolorowych czasopism jest genialna… damska torebka obszyta tkaniną w kwiaty, jaką też prezentujemy na zdjęciu. Przemyślana konstrukcja rulonów gazety, starannie zaplanowana kolorystyka i ogólne bardzo pozytywne wrażenie. Z taką torebką może się pokazać każda zwolenniczka ekologii. To zwyczajnie produkt w dobrym guście, oryginalny, tani i przyjazny środowisku. Mało które pomysły spełniają aż tyle kryteriów produktu niemal idealnego. Brawo dla Brazylii!

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo