Staż urlopowy młodych ludzi z kłopotami

  Staż urlopowy młodych ludzi z kłopotami

  opr. and

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Staż urlopowy młodych ludzi z kłopotami

  ©archiwum

  Kadrowcy mogą mieć problemy z naliczeniem stażu urlopowego osobom, które zakończyły naukę na gimnazjum czy na licencjacie. Kodeks pracy nie przewiduje bowiem w ogóle zmian w naszym systemie edukacyjnym.
  Staż urlopowy młodych ludzi z kłopotami

  ©archiwum

  Ile wlicza się do stażu urlopowego?

  Ile wlicza się do stażu urlopowego?


  - 3 lata - za ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej (maksymalnie)
  - 4 lata - z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej
  - 5 lat - za ukończenie średniej szkoły zawodowej (maksymalnie)
  - 6 lat - z tytułu ukończenia szkoły policealnej
  - 8 lat - za ukończenie szkoły wyższej


  Pracodawcom coraz częściej trudno ustalić od kiedy młodym ludziom pracującym na pełnym etacie przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bowiem okresy nauki. Problem w tym, że przepisy kodeksu pracy nie uwzględniają zmian w systemie oświaty i szkolnictwa wyższego.

  Podstawówka trwa o dwa lata krócej niż kilka lat temu, znikło praktycznie w ogóle pojecie szkoły zawodowej, a ukończenie gimnazjum nie wpływa w ogóle na wymiar urlopu - na to, że trzeba na nowo ustalić przepisy dotyczące zasad wliczania okresu nauki do stażu urlopowego zwróciła uwagę Państwowa Inspekcja Pracy.

  Obecnie 26 dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikom zatrudnionym na co najmniej 10 lat. Zgodnie z kodeksem pracy do okresu tego wlicza się jednak czas nauki - a więc dla przykładu cztery lata za ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej lub osiem lat za ukończenie studiów wyższych. Tymczasem od kilku lat w Polsce nie ma szkół średnich, a ponadgimnazjalne. Rozbieżna terminologia wywołuje problemy z ustaleniem, jaki okres nauki należy wliczać do stażu pracy, uprawniającego do dłuższego urlopu. Także okresy nauki jakie należy wliczać do urlopowego stażu pracy, różnią się obecnie od faktycznego czasu nauki. Dla przykładu: jeśli ktoś ukończył liceum, do jego stażu pracy trzeba będzie wliczyć cztery lata, choć nauka trwa obecnie trzy lata. Przepisy kodeksu pracy nie uwzględniają też, że po reformie oświaty powstały nowe typy szkół - gimnazja.

  Kodeks pracy nie jest dostosowany również do zmian w szkolnictwie wyższym. Z tytułu ukończenia uczelni wyższej do 10-letniego stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się osiem lat. Przepisy jednak nie rozróżniają studiów licencjackich i magisterskich. Dlatego do stażu pracy absolwentów obu typów studiów wliczać należy osiem lat, z tytułu ukończenia szkoły wyższej, choć magistrowie musieli studiować co najmniej dwa lata dłużej od absolwentów studiów licencjackich.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo