Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staż urlopowy młodych ludzi z kłopotami

opr. and
archiwum
Kadrowcy mogą mieć problemy z naliczeniem stażu urlopowego osobom, które zakończyły naukę na gimnazjum czy na licencjacie. Kodeks pracy nie przewiduje bowiem w ogóle zmian w naszym systemie edukacyjnym.

Ile wlicza się do stażu urlopowego?

Ile wlicza się do stażu urlopowego?

- 3 lata - za ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej (maksymalnie)
- 4 lata - z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej
- 5 lat - za ukończenie średniej szkoły zawodowej (maksymalnie)
- 6 lat - z tytułu ukończenia szkoły policealnej
- 8 lat - za ukończenie szkoły wyższej

Pracodawcom coraz częściej trudno ustalić od kiedy młodym ludziom pracującym na pełnym etacie przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bowiem okresy nauki. Problem w tym, że przepisy kodeksu pracy nie uwzględniają zmian w systemie oświaty i szkolnictwa wyższego.

Podstawówka trwa o dwa lata krócej niż kilka lat temu, znikło praktycznie w ogóle pojecie szkoły zawodowej, a ukończenie gimnazjum nie wpływa w ogóle na wymiar urlopu - na to, że trzeba na nowo ustalić przepisy dotyczące zasad wliczania okresu nauki do stażu urlopowego zwróciła uwagę Państwowa Inspekcja Pracy.

Obecnie 26 dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikom zatrudnionym na co najmniej 10 lat. Zgodnie z kodeksem pracy do okresu tego wlicza się jednak czas nauki - a więc dla przykładu cztery lata za ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej lub osiem lat za ukończenie studiów wyższych. Tymczasem od kilku lat w Polsce nie ma szkół średnich, a ponadgimnazjalne. Rozbieżna terminologia wywołuje problemy z ustaleniem, jaki okres nauki należy wliczać do stażu pracy, uprawniającego do dłuższego urlopu. Także okresy nauki jakie należy wliczać do urlopowego stażu pracy, różnią się obecnie od faktycznego czasu nauki. Dla przykładu: jeśli ktoś ukończył liceum, do jego stażu pracy trzeba będzie wliczyć cztery lata, choć nauka trwa obecnie trzy lata. Przepisy kodeksu pracy nie uwzględniają też, że po reformie oświaty powstały nowe typy szkół - gimnazja.

Kodeks pracy nie jest dostosowany również do zmian w szkolnictwie wyższym. Z tytułu ukończenia uczelni wyższej do 10-letniego stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się osiem lat. Przepisy jednak nie rozróżniają studiów licencjackich i magisterskich. Dlatego do stażu pracy absolwentów obu typów studiów wliczać należy osiem lat, z tytułu ukończenia szkoły wyższej, choć magistrowie musieli studiować co najmniej dwa lata dłużej od absolwentów studiów licencjackich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Staż urlopowy młodych ludzi z kłopotami - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie