Konsument kupuje w sieci

  Konsument kupuje w sieci

  Anna NIEDZIELSKA niedzielska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  10 dni - tyle czasu na odesłanie zakupów zrobionych przez Internet ma konsument w Polsce, który nie musi dodatkowo podawać przyczyny swojej decyzji.

  10 dni - tyle czasu na odesłanie zakupów zrobionych przez Internet ma konsument w Polsce, który nie musi dodatkowo podawać przyczyny swojej decyzji.

  Trwają prace nad przepisami, które zwiększą zainteresowanie zakupami przez Internet w innych krajach.
  10 dni - tyle czasu na odesłanie zakupów zrobionych przez Internet ma konsument w Polsce, który nie musi dodatkowo podawać przyczyny swojej decyzji.

  10 dni - tyle czasu na odesłanie zakupów zrobionych przez Internet ma konsument w Polsce, który nie musi dodatkowo podawać przyczyny swojej decyzji.

  Zakupy w Polsce

  Zakupy w Polsce


  W przypadku zakupów na odległość, a do takich należą realizowane za pośrednictwem Internetu, konsument korzysta z wyjątkowego prawa - ma możliwość zwrotu towaru lub rezygnacji z usługi bez konsekwencji. Nie wymaga to żadnego uzasadnienia - wystarczy jedynie złożyć stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni od dnia dostarczenia rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia. Przedsiębiorca powinien poinformować konsumenta na piśmie, jeszcze przed dokonaniem przez niego zakupu, o tym prawie.
  wyjątek
  W Komisji Europejskiej trwają prace nad dyrektywą ujednolicającą prawa konsumentów na całym kontynencie. Nowe proponowane rozwiązania to m.in. wprowadzenie obowiązku dołączania do umów zawieranych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa jednolitego formularza odstąpienia od umowy, ujednolicenie terminu na odstąpienie od kontraktu oraz przyjęcie wymogu umieszczenia w oświadczeniu gwarancyjnym informacji o prawach przysługujących konsumentowi w związku z reklamacją na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów.  Z badań przeprowadzonych przez firmę Gemius w zeszłym roku wynika, że ponad 10 milionów polskich internautów co najmniej raz dokonali zakupów za pośrednictwem Internetu. Decydując się na to warto mieć świadomość jakie prawa nam przysługują.

  Z doświadczenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że bardzo częstą praktyką sprzedawców internetowych jest nie przekazywanie informacji o przysługujących klientom prawach do zwrotu towaru i do reklamacji.

  REKLAMACJA NIEJASNA
  Konsumenci skarżą się także na nie informowanie o miejscu i sposobie składania reklamacji. Tymczasem w przypadku towaru niezgodnego z umową - bez względu na to gdzie go nabyliśmy - mamy prawo, w ciągu dwóch lat od jego wydania i dwóch miesięcy od wykrycia wady, reklamować go u sprzedawcy. W ciągu 14 dni sprzedawca powinien ustosunkować się do zgłoszenia reklamacyjnego - jeśli tego nie zrobi to oznacza, że zgadza się z nami. W pierwszej kolejności towar powinien zostać wówczas naprawiony lub wymieniony, w ostateczności mogą zostać zwrócone nam pieniądze. W dochodzeniu praw pomogą z pewnością dowody zakupu -paragony.

  Konsument ma możliwość skorzystania również z gwarancji i to do niego należy wybór między obiema możliwościami. Pamiętajmy - gwarancja to dobrowolne zobowiązanie przedsiębiorcy (najczęściej producenta lub dystrybutora), którego szczegóły określone są w karcie gwarancyjnej.

  TAKŻE ZA GRANICĄ
  Internet spowodował, że coraz łatwiejsze jest robienie zakupów poza granicami kraju. W ubiegłym roku skorzystało z tego tylko 30 milionów unijnych konsumentów. Jednak chociaż cieszy nas możliwość kupna komputera, telewizora czy sprzętu AGD w innym kraju, to rzadko to robimy. Na pytanie: Jeśli miałbyś kupić następujące produkty, kupiłbyś je u sprzedawcy z innego państwa członkowskiego UE? Większość ankietowanych Polaków odpowiedziała nie - 41 procent - w przypadku narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej (w tym komputery czy telewizory), a 45 procent w odniesieniu do sprzętu gospodarstwa domowego.

  Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: - Do poważnych zakupów za granicą przez Internet może zniechęcać różny zakres ochrony konsumentów w krajach Unii Europejskiej w zakresie zakupów transgranicznych, a także brak dostatecznej wiedzy oraz informacji o przepisach obowiązujących w innych państwach. Dlatego tak ważne są prace nad ujednoliceniem prawa na całym kontynencie.

  PRZEPISY POWSTAJĄ
  W Komisji Europejskiej trwają prace nad dyrektywą ujednolicającą prawa konsumentów na całym kontynencie. Nowe proponowane rozwiązania to m.in. wprowadzenie obowiązku dołączania do umów zawieranych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa jednolitego formularza odstąpienia od umowy, ujednolicenie terminu na odstąpienie od kontraktu oraz przyjęcie wymogu umieszczenia w oświadczeniu gwarancyjnym informacji o prawach przysługujących konsumentowi w związku z reklamacją na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów. W Polsce istnieje w tej chwili obowiązek zamieszczenia w gwarancji informacji, że nie ogranicza, nie wyłącza oraz nie zawiesza ona uprawnień kupującego, wynikających z niezgodności towaru z umową, bez dokładnego wskazania tych uprawnień.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo