Więzienie za włamanie do kont internetowych

  Więzienie za włamanie do kont internetowych

  Opr. /MS/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Więzienie za włamanie do kont internetowych
  Jeśli zauważymy, że ktoś włamał się do naszego osobistego konta na portalu społecznościowym, powinniśmy zgłosić to na policję. Za taki czyn hakerowi grozi do pięciu lat więzienia.
  Więzienie za włamanie do kont internetowych

  Posiadacze osobistych kont internetowych na portalach społecznościowych, takich jak Nasza klasa, GoldenLine, Grono czy Facebook są łatwym celem ataków hakerów, którzy włamują się do kont internetowych użytkowników portalu internetowego, zmieniają ustawienia i zawartość profili, a nawet żądają od ich właścicieli pieniędzy za przywrócenie dostępu do kont. Poszkodowani nie są jednak całkowicie bezbronni. Chroni ich prawo karne i cywilne.

  Osoba, która zauważy, że ktoś włamał się do jej osobistego konta, powinna zgłosić ten fakt na policję.
  O rodzaju i wysokości kary dla hakera zdecyduje sąd. Uzyskując nielegalnie dostęp do kont innych osób, haker może popełnić kilka przestępstw. W przypadku przestępstw, których może dopuścić się haker, granica odpowiedzialności karnej wynosi od dwóch do pięciu lat pozbawienia wolności.

  Poszkodowanego chronią także odpowiednie przepisy cywilne. Włamanie oraz bezprawna inwigilacja konta użytkownika portalu internetowego może zostać potraktowana jako naruszenie dobra osobistego.
  W takim przypadku pokrzywdzony może żądać zaniechania bezprawnych działań, a w razie dokonania naruszenia może żądać usunięcia jego skutków, w szczególności złożenia oświadczenia we wskazanej treści i formie, np. publikacji przeprosin w gazecie.

  Poszkodowany może również żądać zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub zapłaty odpowiedniej kwoty pieniężnej na wskazany cel społeczny. Żądanie zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę nie musi być dochodzone w odrębnym postępowaniu cywilnym. Pokrzywdzony może dochodzić go także w ramach postępowania karnego, o ile takie żądanie zostanie zgłoszone do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo