Karty bezpieczniejsze od gotówki, ale tylko gdy jesteśmy...

  Karty bezpieczniejsze od gotówki, ale tylko gdy jesteśmy ostrożni

  Anna NIEDZIELSKA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Karty bezpieczniejsze od gotówki, ale tylko gdy jesteśmy ostrożni
  Dyskretnie postępujmy z PIN, uważnie sprawdźmy stronę przy zakupach przez Internet.
  Karty bezpieczniejsze od gotówki, ale tylko gdy jesteśmy ostrożni
  Beata Jędrzejewska-Wrona z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu: - Przed wpisywaniem numeru PIN w bankomacie lub przy płatności kartą w sklepie trzeba upewnić się, że nikt nie stoi na tyle blisko, by zauważyć wpisywany kod, ewentualnie zakryć ręką klawiaturę. Przy zakupach lepiej także kierować się zasadą ograniczonego zaufania i nie dopuszczać, aby karta zniknęła z zasięgu wzroku. Nie wolno podać nikomu kodu PIN.

  Beata Jędrzejewska-Wrona z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu: - Przed wpisywaniem numeru PIN w bankomacie lub przy płatności kartą w sklepie trzeba upewnić się, że nikt nie stoi na tyle blisko, by zauważyć wpisywany kod, ewentualnie zakryć ręką klawiaturę. Przy zakupach lepiej także kierować się zasadą ograniczonego zaufania i nie dopuszczać, aby karta zniknęła z zasięgu wzroku. Nie wolno podać nikomu kodu PIN.  Karta płatnicza czy kredytowa jest bezpieczniejsza od gotówki, ale trzeba z niej korzystać z głową. Tymczasem my notujemy kody PIN i nosimy je razem z kartą. Nie pamiętamy też numeru do banku, który powinien kartę zablokować, zaraz po tym jak stwierdzimy jej brak.

  Banki masowo wymieniają karty płatnicze i kredytowe z opatrzonych paskami magnetycznymi na chipowe, bo tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku liczba oszustw płatniczych była tak duża, jak w 2007 i 2008 roku łącznie. Według oficjalnych statystyk policji w ubiegłym roku było 665 przypadków przestępstw związanych z kartami płatniczymi. Rzeczywista liczba oszustw jest co najmniej o 60 procent wyższa - oceniają przedstawiciele polskich banków, które łącznie wydały już 32 milionów kart Polakom.

  BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRONICZNE
  Większość kart kredytowych zabezpieczonych jest numerem PIN. W przypadku niektórych kart Visa lub American Express zabezpieczeniem jest własnoręczny podpis. Numer PIN to 10 000 możliwości wpisania kombinacji 4 cyfr. Zatem prawdopodobieństwo wpisania odpowiednich jest niewielkie. Najczęściej trzykrotne, błędne wpisanie kodu PIN powoduje zablokowanie karty kredytowej. Po umieszczeniu karty w terminalu urządzenie odczytujące przesyła dalej dane dotyczące banku - wydawcy karty, numeru rachunku związanego z kartą kredytową oraz numeru karty kredytowej.

  Zabezpieczeniem karty są też powszechnie już stosowane chipy, które według ekspertów są w tym momencie, ze względu na trudności technologiczne, nie do podrobienia.

  - Niestety bardzo często zdarza się, że osoby zgłaszające kradzież lub zgubienie karty płatniczej czy kredytowej przyznają się, iż razem z nią miały schowany kod PIN. To bardzo duży błąd, bo tak ułatwiamy złodziejowi wyciągniecie naszych pieniędzy z konta czy zrobienie zakupów na nasz koszt - mówi Beata Jędrzejewska-Wrona z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. - Wiele osób późno blokuje zagubioną kartę. Dlatego warto mieć w telefonie komórkowym numer banku lub uniwersalny numer +048-22-95-84, pod którym natychmiast zablokujemy kartę.

  UWAGA NA SZCZEGÓŁY

  UWAGA NA SZCZEGÓŁY


  Lepiej nie korzystać z podejrzanie wyglądającego bankomatu. Jeżeli widzimy dziwne elementy, poderwane nalepki lub nakładki zainstalowane na bankomacie, powinniśmy powiadomić właściwy bank lub policję. Korzystając z bankomatu w pomieszczeniu banku, do którego wejście chronione jest czytnikiem karty, koniecznie trzeba sprawdzić czy na czytniku przy drzwiach nie jest nałożony drugi fałszywy czytnik, który umożliwi skopiowanie danych z naszej karty.  UBEZPIECZENIE KARTY
  Drugi aspekt zabezpieczeń to ubezpieczenia karty oraz limity. Banki chętnie udzielają ubezpieczeń na karty kredytowe. Koszt to najczęściej prowizja w granicach dziesiętnych ułamków procentowych, liczonych od obciążonej kredytem kwoty lub też opłata wahająca się w okolicy kilku złotych. Z uwagi na to, że wymienione kwoty są niewielkie, warto zastanowić się nad taką formą zabezpieczenia karty kredytowej.

  Banki podpisując umowy dotyczące kart kredytowych, pytają też swoich klientów o limity dzienne wypłat na podstawie karty. Użytkownik karty musi się zastanowić, jaka kwota będzie na tyle wysoka, że nie sprawi mu kłopotów w załatwianiu bieżących spraw i jednocześnie będzie zabezpieczeniem jego karty kredytowej.
  Coraz powszechniejsze staje się używanie kart kredytowej, w transakcjach dokonywanych przez Internet. W tym przypadku musimy zachować ostrożność i sprawdzić wiarygodność strony, na której dokonujemy płatności kartą. Sprawdzamy też czy formularz płatności jest zabezpieczony w odpowiedni sposób np. poprzez właściwe certyfikaty lub protokół https.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo