Notebook, laptop, a może netbook? - ostatnia część poradnika

  Notebook, laptop, a może netbook? - ostatnia część poradnika

  Paweł ROKITA, gospodarka@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Notebook, laptop, a może netbook? - ostatnia część poradnika
  Dziś po raz trzeci wyjaśniamy na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego przenośnego komputera, który kupujemy. Pisaliśmy już o gwarancji, matrycy i podstawowych parametrach. Dziś o dodatkach, które są ważne.
  Notebook, laptop, a może netbook? - ostatnia część poradnika
  To do czego wykorzystujemy komputer powinno decydować o wyborze modelu. Jeśli ktoś jest graczem zakup laptopa ze zintegrowaną kartą grafiki będzie bez sensu - nie służy ona nowszym grom. Gdy z przenośnego komputera korzystamy poza domem lub zasięgiem elektryczności warto postawić na dobrą baterię. A jeśli często przerzucamy do niego dane z telefonu czy aparatu fotograficznego - na czytnik pamięci.

  KARTA GRAFIKI
  Jak napisaliśmy wcześniej parametry przeciętnej karty grafiki z komputera stacjonarnego ma cechy najlepszej karty w komputerze przenośnym.
  Jeśli ktoś decyduje się na komputer przenośny, a zależy mu na wysokiej jakości grafiki - koniecznej choćby do nowszych gier - powinien zwrócić uwagę by nie była to karta zintegrowana w płycie głównej.

  BATERIA
  Właściwie wszystkie dostępne na rynku komputery są w stanie pracować 2,5 do 3 godzin na jednym ładowaniu, choć zdarzają się i rekordowe pojemności pozwalające nawet na 7 godzin pracy.
  Oczywiste jest, że im wyższa jakość baterii tym dłużej zachowa ona swoje parametry, które z czasem ulegają obniżeniu. Należy się liczyć z tym, że po około 3 latach będziemy musieli wymienić baterię na nową. W chwili obecnej wszystkie baterie dostępne na rynku są pozbawione uciążliwego efektu pamięci.

  Tomasz Tysiączny z firmy KWARK KOMPUTER: - Jeśli nie używamy bluetootha czy portu podczerwieni warto poświęcić chwilę, aby znaleźć model bez tych zbędnych dla nas opcji. Z drugiej strony musimy mieć świadomość, że możliwości rozbudowania przenośnego komputera są niewielkie. Dlatego przed zakupami trzeba dobrze zastanowić się do czego teraz i w najbliższej przyszłości użyjemy komputera.


  SYSTEM
  Aktualnie na rynku dostępne są laptopy z systemami operacyjnymi Windows XP i Vista, a także bez systemów (jeśli użytkownik już jakiś posiada lub chce zaopatrzyć się w niego osobno).
  Jeden z najbliższych artykułów w tej rubryce poświęcimy wyborowi systemu operacyjnego, chcemy jednak poczekać z tym do premiery systemu Windows 7 zapowiadanej już na wrzesień.

  DODATKI
  Najpopularniejszym dodatkiem jest kamera - która występuje nawet w połowie dostępnych na rynku modeli.

  Kolejnym częstym dodatkiem jest czytnik linii papilarnych. Zabezpiecza on komputer przed uruchomieniem przez osoby niepowołane jednak musimy pamiętać, że jeśli na przykład skaleczymy się w palec również nie skorzystamy z naszego sprzętu.

  Jeśli ktoś trzyma cenne dane na komputerze przenośnym warto zastanowić się nad komputerami, które umożliwiają na hasłowanie dostępu do dysku. Nikt nie powołany bez fachowej wiedzy i poświęcenia znacznej ilości czasu nie powinien wtedy uzyskać dostępu do naszych danych.
  Bardzo praktycznym dodatkiem jest wbudowany czytnik pamięci. Należy się tylko upewnić, że jest on zgodny z typem pamięci, jaki posiadamy w urządzeniu, z którego danymi chcemy zarządzać. Segregowanie zdjęć czy sms'ów nabiera wtedy zupełnie nowej jakości.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo