Pociąg na czas albo taniej

  Pociąg na czas albo taniej

  and

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pociąg na czas albo taniej
  Od grudnia będzie można podróżować pociągami po Europie bez spóźnień. Przepisy zmuszą przewoźników do punktualności.
  Pociąg na czas albo taniej

  Nowe prawa pasażera

  Nowe prawa pasażera


  Kiedy pociąg spóźni się o więcej niż 60 minut będziemy mogli dochodzić się o:
  - zwrot kosztu biletu
  - kontynuację lub zmianę trasy podróży
  - bezpłatne posiłki i napoje
  - zakwaterowanie w przypadku konieczności pobytu w danym miejscu z winy przewoźnika w nocy
  - odszkodowanie równe jednej czwartej lub jednej drugiej ceny biletu
  - transport zastępczy  Spóźnienia pociągów to zmora. Ale już niedługo. Od 4 grudnia także u nas obowiązywać będą przepisy unijne, które wprowadzą sztywne kwoty odszkodowań, wypłacanych przez przewoźnika pasażerowi w razie opóźnienia pociągu.

  Przepisy są zrozumiałe: zwrot 25 procent ceny biletu będzie przysługiwać przy opóźnieniach powyżej 60 minut, natomiast spóźnienie powyżej 120 minut ma uprawniać do zwrotu połowy ceny biletu. Wprowadzają także miesięczny termin od złożenia wniosku na wypłatę odszkodowania.
  W razie znacznego opóźnienia koleje będą zobligowane nawet do zapewnienia pasażerom hoteli, napojów i wyżywienia. W standardach obsługi zbliżą się więc do linii lotniczych, które gwarantują tego typu pomoc dla pasażerów już od lat.

  TERAZ DO SĄDU
  Dla nas to dobra wiadomość, choć na trasach krajowych - czyli tych, z których korzystamy najczęściej - nowość ma wejść w życie dopiero w 2011 roku.
  PKP Intercity z własnej woli wprowadza już od jesieni system odszkodowań w komunikacji krajowej, który będzie polegał na tym, że pasażerowie pociągów opóźnionych będą otrzymywali vouchery uprawniające do zakupu zniżkowego biletu. Na razie będzie on obowiązywał jednak tylko w pociągach klasy Intercity i nie wiadomo jakie kwoty wchodzą w grę.

  Obecnie polskie przepisy co prawda dają nam możliwość uzyskania odszkodowania za duże opóźnienia pociągów, ale uzyskanie ich nie jest prostą sprawą. Pasażer musi sam dowodzić przed sądem wysokości szkody, jaką poniósł z powodu spóźnienia. Koszty i długotrwała procedura sprawiają, że niewiele osób w ogóle usiłuje dochodzić swoich praw.

  ŁATWIEJ NA WÓZKU
  Unijne przepisy mają ułatwić - albo w przypadku wielu polskich dworców raczej dać możliwość - podróżowanie osobom niepełnosprawnym. Chodzi o dostępność stacji, peronów oraz taboru kolejowego. Obecnie w Polsce spośród 5207 peronów do potrzeb osób niepełnosprawnych, przystosowanych jest tylko 1900.

  Różnego rodzaju urządzenia lub udogodnienia takie jak windy czy pochylnie mają być wprowadzone wszędzie. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowane mają być także pociągi. Na razie Polskie Koleje Państwowe w całym kraju mają ... 35 pociągów spełniających ten wymóg. Pozostały tabor wymaga kosztownej modernizacji.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo