Kara za jazdę z biletem, ale bez legitymacji musi być...

  Kara za jazdę z biletem, ale bez legitymacji musi być zwrócona

  Marzena SMORĘDA smoreda@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kara za jazdę z biletem, ale bez legitymacji musi być zwrócona
  To dobra wiadomość dla zapominalskich. Jeśli zdarzy się nam korzystać z komunikacji miejskiej, nie mając w kieszeni ważnej legitymacji, uprawniającej nas do ulgowego biletu lub darmowego przejazdu, w razie kontroli nie musimy wpadać w panikę. Dodatkowa opłata za jazdę bez legitymacji zostanie nam zwrócona po jej okazaniu. Pasażer ma siedem dni na potwierdzenie prawa do ulgowego przejazdu.
  Kara za jazdę z biletem, ale bez legitymacji musi być zwrócona

  Miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne muszą rozróżniać sytuację, gdy osoba jedzie bez biletu, od takiej, gdy ktoś nie ma przy sobie dokumentu uprawniającego do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu. Obowiązek taki wprowadza prawo przewozowe.

  Ustawodawca, w przypadku gdy pasażer posiada dokument uprawniający go do ulgowego przejazdu, ale w chwili kontroli nie ma go przy sobie, nakazuje zastosować niższą opłatę dodatkową.

  Przewoźnik ma obowiązek pozwolić pasażerowi w ciągu siedmiu dni od dnia przewozu przedstawić dokument potwierdzający uprawnienia. Jeżeli podróżny spełni ten warunek, pobrana należność za przewóz oraz opłata dodatkowa, po uiszczeniu opłaty manipulacyjnej, podlegają zwrotowi.

  Sprzeczne z prawem są też regulaminy przewoźników, zgodnie z którymi pasażer zakłócający spokój może zostać usunięty ze środka transportu i nie należy mu się wówczas zwrot za bilet.

  Prawo przewozowe jasno określa, że podróżnemu niedopuszczonemu do przewozu lub usuniętemu ze środka transportowego przysługuje zwrot należności za niewykorzystane świadczenie przewozowe. Przewoźnik może jednak dokonać potrącenia części należności.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo